Պեսկով. Պուտինն ապստամբությունից հետո հանդիպել է Պրիգոժինի և «Վագներ» խմբավորման հրամանատարների հետ
Կրեմլը հաստատել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը «Վագներ» խմբի հրամանատարների, ընկերության ղեկավարության, այդ թվում՝ Եվգենի Պրիգոժինի հետ, որը տեղի է ունեցել հունիսի 29-ին։
«Իսկապես, նախագահը նման հանդիպում է ունեցել, դրան հրավիրել է 35 հոգու՝ ջոկատների բոլոր հրամանատարներին և զորախմբի ղեկավարությանը, այդ թվում՝ անձամբ Պրիգոժինին։ Այս հանդիպումը տեղի է ունեցել Կրեմլում հունիսի 29-ին, այն տևել է գրեթե երեք ժամ»,- լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար ԴմիտրինՊեսկովին, որին մեջբերել է «Ինտերֆաքս»-ը։
Հանդիպման մանրամասները, նշել է Պեսկովը, անհայտ են, և բայց անմիջապես տեղեկացրել է. «Միակ բանը, որ կարող ենք ասել, այն է, որ նախագահը գնահատական է տվել ընկերության գործողություններին ռազմաճակատում ՀՌԳ-ի ժամանակ, ինչպես նաև տվել է իր գնահատականը հունիսի 24-ի իրադարձությունների վերաբերյալ։ Պուտինը լսել է հրամանատարների բացատրությունները և առաջարկել նրանց աշխատանքի տեղավորման և հետագա մարտական նպատակներով մասնակցության տարբերակներ։
Հրամանատարներն իրենք են ներկայացրել կատարվածի իրենց վարկածը, ընդգծել են, որ իրենք պետության ղեկավարի և գերագույն գլխավոր հրամանատարի հավատարիմ համախոհներն ու զինվորներն են, ինչպես նաև ասել են, որ պատրաստ են շարունակել պայքարը հանուն հայրենիքի։ Ահա այն ամենը ինչ կարող է ասել այս հանդիպման մասին»։
Հունիսի 23-24-ը Ռուսաստանում «Վագներ» ՄՌԿ-ի մասնակցությամբ տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից որակվել են որպես զինված ապստամբության փորձ։ Հունիսի 27-ին ԱԴԾ-ն հայտնել է, որ զինված ապստամբության փաստով քրեական գործը փակվել է։

Песков: Путин встречался с Пригожиным и командирами группы «Вагнер» после мятежа
В Кремле подтвердили встречу президента РФ Владимира Путина с командирами группы "Вагнер", руководством компании, в том числе с Евгением Пригожиным, которая состоялась 29 июня.
"Действительно, президент имел такую встречу, он пригласил на нее 35 человек - всех командиров отрядов и руководство компании, включая самого Пригожина. Эта встреча состоялась в Кремле 29 июня, длилась она почти три часа", - рассказал журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, его цитирует Интерфакс.
Подробности встречи, заметил Песков, неизвестны, но при этом сообщил: "Единственное, что мы можем сказать: то, что президент дал оценку действиям компании на фронте в ходе СВО, а также дал свою оценку событиям 24 июня. Путин выслушал объяснения командиров и предложил им дальнейшие варианты трудоустройства и дальнейшего боевого применения".
"Сами командиры изложили свою версию произошедшего, они акцентировали, что являются убежденными сторонниками и солдатами главы государства и верховного главнокомандующего, и также сказали, что готовы дальше продолжать сражаться за Родину. Вот это все, что мы можем сказать по этой встрече", - сказал Песков.
23-24 июня в России произошли события с участием ЧВК "Вагнер", которые были квалифицированы правоохранительными органами РФ как попытка вооруженного мятежа. 27 июня в ФСБ сообщили, что уголовное дело по факту вооруженного мятежа прекращено.