Մեկ շաբաթում Ադրբեջանն Արցախում 2 անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի ռեժիմը
Հուլիսի 3-10-ն ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետությունում 2 անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել և կրակել է քաղաքացիական անձանց ու բնակավայրերի ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունից։
Հուլիսի 6-ին և 7-ին ադրբեջանական կողմը Մարտունու շրջանում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, կրակ բացելով Բերդաշեն գյուղի վարչական տարածքում արտեզան ջրհորի նորոգման աշխատանքներ կատարող քաղաացիական 3 անձի ուղղությամբ: Իսկ հուլիսի 7-ին ժամը 19:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական դիրքերից կիրառելով 60մմ տրամաչափի ականանետ՝ դիտավորությամբ փորձել են հրկիզել Մաճկալաշեն գյուղի վարչական տարածքում գտնվող ցորենի դաշտերը:

За неделю Азербайджан дважды грубо нарушил режим прекращения огня в Республике Арцах
В период с 3 по 10 июля азербайджанская сторона в Республике Арцах дважды грубо нарушила режим прекращения огня, избрав мишенью и обстреляв гражданских лиц и населенные пункты. Об этом сообщает пресс-служба Полиции МВД Арцаха.
Согласно информации, 6 и 7 июля азербайджанская сторона в Мартунинском районе нарушила режим прекращения огня, открыв огонь в направлении трех гражданских лиц, проводивших ремонтные работы на артезианской скважине на административной территории села Бердашен.
«А 7 июля около 19:00 с азербайджанских позиций с применением 60-мм миномета умышленно пытались поджечь пшеничные поля на административной территории села Мачкалашен.
К счастью никто не пострадал. Соответствующее сообщение передано миротворческому контингенту РФ», – говорится в сообщении.