Արցախից ավելի քան 186 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստան՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման պայմաններում այսօր՝ հուլիսի 11-ից Ադրբեջանը կրկին արգելափակել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող արցախցի բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաև բուժառուների հետվերադարձը դեպի Արցախ: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, ավելի քան 186 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 33 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 102 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ՝ բանակցելով Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի հետ:

Минздрав Арцаха: Более 186 пациентов в ожидании транспортировки в специализированные медучреждения Армении
17:23 11/07/2023
В условиях продолжающейся блокады Республики Арцах (НКР) со стороны Азербайджана сегодня, 11 июля, Баку вновь заблокировал транспортировку Международным комитетом Красного Креста  находящихся в тяжелом состоянии арцахских пациентов в Республику Армения, а также возвращение пациентов в Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
«Более 186 пациентов ждут, когда их перевезут в специализированные медучреждения Республики Армения для получения немедленной медпомощи.
33 ребенка проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», четверо детей находятся в отделении неонатологии и реанимации.
102 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 5 пациентов находятся в реанимационном отделении, 2 из них – в крайне тяжелом состоянии.
Минздрав Арцаха принимает все возможные меры для урегулирования сложившейся ситуации, ведя переговоры с МККК», – говорится в сообщении.