Պեսկով. Թուրքիան չպետք է վարդագույն ակնոց կրի, Եվրոպայում նրան ոչ ոք չի սպասում
Եվրոպացիներից ոչ մեկը Եվրոպայում Թուրքիային չի սպասում, Անկարան այս հաշվով չպետք է վարդագույն ակնոց կրի։ Այս կարծիքը լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե Կրեմլը կարծո՞ւմ է, որ Թուրքիայի կուրսն ավելի եվրոպամետ է դառնում և ավելի է կողմնորոշվում դեպի Արևմուտք։
«Թուրքիան կարող է կողմնորոշվել դեպի Արևմուտք, և մենք գիտենք, որ Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ եղել են դեպի Արևմուտք ինտենսիվ կողմնորոշման ժամանակաշրջաններ, եղել են ավելի քիչ ինտենսիվ ժամանակաշրջաններ, բայց մենք նաև շատ լավ գիտենք, որ եթե իրերը կոչենք իրենց անուններով, ոչ ոք չի ցանկանում տեսնել Թուրքիային Եվրոպայում, ես նկատի ունեմ եվրոպացիներին»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Պեսկովը։
«Եվ այստեղ նույնպես մեր թուրք գործընկերները, հավանաբար, չպետք է կրեն վարդագույն ակնոցներ»,- ընդգծել է Կրեմլի խոսնակը՝ ևս մեկ անգամ նշելով, որ իրերն անվանում է իրենց անունները։
Միաժամանակ նա նշել է, որ բոլոր հայտնի տարաձայնությունների առկայության պայմաններում մտադիր են զարգացնել իրենց երկխոսությունը և իրենց հարաբերությունները Թուրքիայի Հանրապետության հետ այնտեղ, որտեղ դա իրենց ձեռնտու է, և որտեղ ձեռնտու է նրանց։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնի հետ եռակողմ բանակցություններից հետո հայտարարել է, որ Թուրքիան համաձայնել է մոտ ապագայում Շվեդիայի անդամացությանը ՆԱՏՕ-ին։ Նա նշել էր, որ Էրդողանը համաձայնել է Շվեդիայի անդամակցության մասին արձանագրությունը հնարավորինս շուտ ուղարկել Ազգային մեծ ժողով՝ վավերացման։ Նա կոնկրետ ժամկետներ չէր նշել։

Песков: Турции не стоит носить розовые очки, никто не ждет ее в Европе
Турцию в Европе никто из европейцев не ждет, на этот счет Анкаре не стоит носить розовые очки. Такое мнение высказал журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, отвечая на вопрос, считают ли в Кремле, что курс Турции становится более проевропейским и она больше ориентируется на Запад.
«Турция может ориентироваться на Запад, и мы знаем, что в истории Турецкой Республики были периоды интенсивного ориентирования на Запад, были периоды менее интенсивного, но также мы прекрасно знаем, что, если называть вещи своими именами, Турцию никто не хочет видеть в Европе, я имею в виду европейцев», - сказал Песков, которого цитирует ТАСС.
«И здесь наши турецкие партнеры тоже, наверное, не должны носить розовые очки», - подчеркнул представитель Кремля, еще раз отметив, что называет вещи своими именами.
«При наличии всех известных разногласий мы намерены развивать наш диалог и наши отношений с Турецкой Республикой там, где это выгодно нам и где это выгодно им», - добавил Песков.
Ранее генсек НАТО Йенс Столтенберг сообщил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган согласился как можно скорее направить бумаги для ратификации заявки Швеции на вступление в НАТО в турецкий парламент. При этом никаких конкретных сроков Столтенберг не назвал.