«Հրապարակ». Անդրանիկ Քոչարյանը պատրաստ է բացառիկ հնարավորություն տալ Տոնոյանին
«Եթե դատարանը դրական արձագանքի Դավիթ Տոնոյանի միջնորդությանը, ապա 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովն օգոստոսի 1-ին նիստ  կհրավիրի։ Այս մասին մեր լրագրողին ասել է ԱԺ պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի և 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ հավելելով, որ ինքը նույնպես միջնորդել է դատարանին, և պատրաստ են բացառիկ հնարավորություն տալ Տոնոյանին, որ արձակուրդի ընթացքում հյուրընկալվի հանձնաժողովում և իր ասելիքը բարձրաձայնի։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն հուլիսի 16-ին արձակուրդ է մեկնում։ Անդրանիկ Քոչարյանը վստահեցրել է նաև, որ Տոնոյանին հնարավորություն են տալու ընտրել՝ հանձնաժողովում հանդես գալ փա՞կ ռեժիմով, թե՞ ուղիղ եթերով, ինչպես արեցին վարչապետ Փաշինյանի դեպքում։ Քոչարյանը հույս ունի, որ դատարանը դրական որոշում կկայացնի։
Հիշեցնենք, որ մեկուկես տարուց ավելի բանտում գտնվող Դավիթ Տոնոյանն օրերս հայտարարեց, որ հուլիսի 4-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ խնդրելով թույլատրել, որ ներկայանա ԱԺ հանձնաժողովի նիստին: Նա ընդգծել է, որ որոշել է բացատրություններ տալ՝ արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի և ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայտարարություններին: «Ունենալով առանցքային դերակատարում պատերազմի ղեկավարման ժամանակ՝ շատ ասելիք ունեմ հանձնաժողովին»,- հայտարարել էր նա»։

«Грапарак»: Андраник Кочарян готов предоставить исключительную возможность Давиду Тонояну
Газета «Грапарак» пишет, что следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны созовет 1 августа заседание, если суд удовлетворит ходатайство Давида Тонояна. Об этом корреспонденту издания сказал председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, добавив, что он также ходатайствовал перед судом и готов предоставить исключительную возможность Тонояну, чтобы во время отпуска пришел в комиссию и заявил о том, что хочет сказать.
Напомним, 16 июля депутаты парламента уходят в отпуск. Андраник Кочарян заверил, что предоставит Тонояну возможность выбора выступить в комиссии в закрытом режиме или в прямом эфире, как в случае с премьер-министром Пашиняном. Кочарян выразил надежду, что суд примет положительное решение.
Напомним, находящийся уже полтора года в тюрьме Давид Тоноян недавно заявил, что 4 июля подал ходатайство в Антикоррупционный суд с просьбой разрешить принять участие в заседании следственной комиссии НС для дачи разъяснений. Он подчеркнул, что основанием такого решения стали выступление Никола Пашиняна и заявление бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна.
«Мне, сыгравшему ключевую роль в руководство военными действиями, есть что сказать комиссии по важнейшим и стратегическим для страны и государства вопросам», - отметил Давид Тоноян.