Վահե Հովհաննիսյան. Սոցիալական «սոսինձ»՝ հասարակության փշուրներն իրար միացնելու համար
«Նախորդ հրապարակմանս մեջ նշել էի խնդիրների հինգ կետ, որոնք պետք է սկսել լուծել՝ սկսելով վերջին կետից։ Սա այն գաղափարների համախումբն է, որը կարող է օգնել միավորել պատերազմի ու կորուստների, ինչպես նաև՝ անընդհատ հնչող ստի ու մանիպուլյացիաների հետևանքով մասնատված, փշրված հասարակական «անոթը»։
«Սոցիալական սոսնձի» օրինակները շատ են. բերեմ առավել թարմ օրինակներ։
Վ. Օսկանյանի ձևակերպումները, դրանց քննարկմանը հանրային դեմքերի ներգրավումը, սոցիալական սոսնձի լավ օրինակ է։ Թեման մտավ տասնյակ հազարավոր տներ։
Շրջափակման մեջ գտնվող Ռ. Վարդանյանի ուղերձներն ունեն երկու բնութագրիչ. անկեղծ են, որովհետև ծնվում են ծայրահեղ բարդ պայմաններում, և հստակ են, ու դրանք միանգամից կոնսոլիդացնում են հասարակության զգալի շրջանակների։
Վերջին շրջանում, ի դեպ, գրագետ ուղերձներ են գալիս նաև պաշտոնական Ստեփանակերտից, ինչը կարևոր է։
Հայաստանում առնվազն 10-15 հրապարակային գործիչ գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հանդես է գալիս գրագետ-ադեկվատ ձևակերպումներով։
Սա թանկ ռեսուրս է։
Կան մարդիկ, ովքեր կարող են լուրջ գաղափարներ ձևակերպել, բայց այսօր լուռ են համատարած պարզունակ (թեկուզ՝ հայրենասիրական մղումներով) պատկերացումների ֆոնին։ Ճիշտ մթնոլորտում այդ մարդիկ մեծ օգտակարություն կունենան։
«Գաղափարների ֆաբրիկան» կջարդի իշխանական ստի համակարգը
«Սոցիալական սոսինձը» գրագետ, իրատեսական գաղափարների փունջն է։ Այդ առումով, պայմանական ասած, պետք է ստեղծվի «գրագետ, իրատեսական գաղափարների ֆաբրիկա»։ Կան քիչ մարդիկ, ովքեր իրենց հեղինակությամբ կարող են հիմնել այդ ֆաբրիկան, տալ ապրանք, որը կփոխարինի այսօր առկա անմիտ գաղափարների անծայրածիր ծովին։ Այսօր թե´ հայրենասիրական առողջ մղումներով, և թե´ լրիվ հակառակ միտումներով այնքա´ն գաղափարներ ու վարկածներ են տրվում հասարակությանը, որ մարդիկ չեն կողմնորոշվում, չեն ընկալում, չեն հասկանում՝ որը ինչ է։ Մարդուն դժվար է հասկանալ՝ ինչ է կատարվում իր շուրջը, իր հետ։
Որպես «սոցիալական սոսինձ» ծայրահեղ կարևոր է ներքին հաշտության գաղափարը, որը հենց սկսեց աշխատել այս իշխանությունը այլևս անելիք չի ունենա։
Ոմանք այս հարցում  համակարծիք չեն, գուցե այն պատճառով, որ ճիշտ չի ընկալվում «ներքին հաշտության» գաղափարը։ Այլ բառերով՝ դա միջընտրազանգվածային երկխոսությունն է։ Գոնե իրար լսելը։
Ասում են՝ ի՞նչ հանրային հաշտություն. կա´մ իշխանություն կփոխվի կամ պետությունը կկործանվի։ Իմ հստակ պատասխանն է. հանրային հաշտեցումը իշխանություն փոխելու տեխնոլոգիան է, գրագետ ճանապարհը։
Տեսեք. տարբեր հարցումներով՝ հասարակության մինչև 80 տոկոսը դեմ է Արցախը Ադրբեջանում լինելու գաղափարին։ Փառահեղ ցուցանիշ, բայց, մյուս կողմից, այդ նույն 80 տոկոսը չի շտապում միանալ «Հայաքվեի» ստորագրահավաքին կամ այդ 80 տոկոսը չի դուրս գալիս ընդդիմության հանրահավաքին։ Պարզ ասած՝ այդ 80 տոկոսը չի տեսնում այս ողբերգական իրավիճակի և այս իշխանության միջև ուղիղ, թվում է՝ պարզ կապը։
Սա նշանակում է, որ մենք ինչ-որ կարևոր բան համառորեն սխալ ենք անում։ Երբ հարցը դրվում է «կամ-կամ» սկզբունքով, դիտորդ, չկողմնորոշված 65-70 տոկոս հասարակությունը չի կատարում իր ընտրությունը։ Նման պայմաններում պետության փլուզումը չի կասեցվի։ Քանի՞ անգամ պետք է էմպիրիկ տեսնենք ու տապալենք պրոցեսը, որ սա հասկանանք։ Ուրեմն պետք է տեսնել խնդրի խորությունը և հրաժարվել պարզունակ պատկերացումներից, սխալներից։
Մարդուն պետք է տաս գրագետ ու իրեն չվիրավորող գաղափարներ։ Պետք է հնարավորություն տաս, որ քո ասածի մասին մտածի, ոչ թե քեզնից պաշտպանվի։
Իրական, ոչ իմիտացիոն «սոցիալական սոսինձը» թույլ կտա մեղմել հանրային խելագարությունը, սոցիալական տարբեր շրջանակների հնարավորություն կտա՝ ունենալու միասնական պատկերացումներ։ Եվ անցնել հաջորդ քայլին»։

Ваге Оганнисян: «Социальный клей» – чтобы собрать воедино осколки общества
Эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале привел свежие примеры «социального клея»:
«Формулировки В.Осканяна, вовлечение в их обсуждение общественных фигур – хороший пример социального клея. Тема вошла в десятки тысяч домов.
Послания находящегося в блокаде Р.Варданяна имеют две характеристики: они искренние, поскольку рождаются в крайне сложных условиях, и четкие. И они сразу консолидируют значительные круги общества.
В последний период, кстати, грамотные послания поступают и из официального Степанакерта, что важно.
В Армении, как минимум, 10-15 публичных деятелей почти в ежедневном режиме выступают с грамотными и адекватными формулировками.
Это дорогой ресурс.
Есть люди, которые могут сформулировать серьезные идеи, но сегодня они хранят молчание на фоне повсеместно примитивных (пусть и из патриотических соображений) представлений. В правильной атмосфере эти люди будут очень полезны.
«Фабрика идей» разгромит систему лжи властей․
«Социальный клей» – это совокупность грамотных, реалистичных идей. В этом плане, условно говоря, должна быть создана «фабрика грамотных, реалистичных идей».
И лишь немногие люди своим авторитетом могут основать эту фабрику, дать продукт, который заменит существующее сегодня бескрайнее море бессмысленных идей. Сегодня как из здоровых патриотических побуждений, так и с совершенно противоположными намерениями обществу преподносится столько идей и версий, что люди не ориентируются, не воспринимают, не понимают, что к чему. Человеку трудно понять, что происходит вокруг него, с ним.
В качестве «социального клея» крайне важна идея внутреннего примирения, и  как только она начнет работать – этой власти больше нечего будет делать.
Некоторые в этом вопросе не согласны со мной, быть может, по той причине, что неверно воспринимается идея «внутреннего примирения». Иными словами, это диалог между электоратами. Надо хотя бы послушать друг друга.
Говорят, дескать, какое общественное примирение? Либо власть сменится, либо государство рухнет. Мой четкий ответ: общественное примирение  – технология, грамотный путь смены власти.
Смотрите: по разным опросам, до 80% общества против идеи нахождения Арцаха в составе Азербайджана. Блестящий показатель, но, с другой стороны, те же 80% не спешат присоединиться к сбору подписей «АйаКве» или те же 80% не выходят на митинг оппозиции. Проще говоря, эти 80 процентов не видят прямой, казалось бы, простой связи между этой трагической ситуацией и нынешней властью.
Это означает, что мы упорно неправильно делаем какую-то важную вещь. Когда вопрос ставится по принципу «или-или», неопределившиеся 65-70% общества, находящиеся в роли наблюдателя, не делают своего выбора. В таких условиях распад государства не будет остановлен. Сколько раз мы должны эмпирически видеть и проваливать процесс, чтобы понять это? Значит, нужно осознать глубину проблемы и отказаться от примитивных представлений и ошибок.
Человеку нужно дать грамотные и не оскорбляющие его идеи. Нужно дать возможность думать о том, что говорится, а не защищаться.
Реальный, не имитационный «социальный клей» позволит смягчить общественное безумие, даст возможность различным социальным кругам иметь – единые представления. И перейти к следующему шагу».