«Մեր ունեցած տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ՀՀ զինանշանի ու օրհներգի նկատմամբ իրականացրած «վրաերթը», ինչպես ասում են, հենց այնպես չէ, և իշխանությունները նախատեսում են առաջիկայում օրակարգ բերել դրանք փոփոխելու հարցը։ Ավելին, «Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, այս առիթով արդեն մի քանի քննարկում է տեղի ունեցել՝ «քավորությամբ» վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի ու ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի։
Մեզ հայտնի է դարձել, որ տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են կոմպոզիտորներ, գրողներ, ճարտարապետներ, նկարիչներ, նույնիսկ արդեն իսկ առկա են զինանշանի մի քանի տարբերակներ։ Առաջիկայում նախատեսվում է զինանշանի և օրհներգի փոփոխության հարցերով ստեղծել մասնագիտական հանձնաժողով, որն էլ պետք է ուսումնասիրի և հանրությանը ներկայացնի ընտրված առավել հաջողված տարբերակները։
Այս փուլում իշխանությունները մտադիր են թեման դեռևս չհանրայնացնել, բայց միաժամանակ աստիճանաբար տարբեր հարմար առիթներով տվյալ թեմայի հետ կապված առանձին թեզեր նետել հանրային տիրույթ՝ տրամադրություններն ու արձագանքները ստուգելու նպատակով»։

«Паст»: В ближайшее время власти собираются внести в повестку дня вопрос изменения герба и флага
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что совершенный Николом Пашиняном «наезд» на герб и флаг Армении, как говорят, был сделан не просто так, и власти планируют в ближайшее время внести в повестку дня вопрос изменения государственных символов. Более того, как передает источник издания, по этому поводу уже состоялось несколько обсуждений под руководством главы аппарата премьер-министра Араика Арутюняна и министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян.
«Нам стало известно, что в состоявшейся встрече участвовали композиторы, писатели, архитекторы, художники, уже есть даже несколько вариантов герба. В ближайшее время предусматривается создать профессиональную комиссию по вопросу изменения герба и флага, которая должна изучить и представить обществу выбранные наиболее успешные варианты.
На данном этапе власти не собираются публично обсуждать эту тему, но одновременно по разным удобным поводам будут постепенно вбрасывать в общественное поле отдельные тезисы, связанные с темой, чтобы проверить настроения и реакцию», - пишет газета.