Գեղամյան. Եթե Թուրքիային և Ադրբեջանին հաջողվեց ՌԴ-ին 2025 թ. դուրս բերել Արցախից, ապա Արցախի վերջին էջը կփակվի
09:22 13/07/2023
«Երեկ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, ըստ էության, բաց տեքստով ասել է այն, թե ինչ է թուրք-ադրբեջանական կողմը ակնկալում Ռուսաստանից Արցախում.
«Պայմանավորվածությունն այնպիսին է, որ Ռուսաստանը Ղարաբաղում մնալու է մինչև 2025 թվականը և 2025 թվականին լքելու է այն։ Ես հավատում եմ, որ Ռուսաստանը հավատարիմ է մնալու պայմանավորվածությանը։ Այս հարցին ուշադրությամբ հետևում է նաև իմ եղբայր Իլհամ Ալիևը» (աղբյուրը՝ Հայկական ալիք
Ինչպես կռահում եք, եթե Թուրքիային և Ադրբեջանին այս կամ այն ճանապարհով հաջողվեց ՌԴ-ին 2025 թ.-ին դուրս բերել Արցախից, ապա Արցախի հայության և որպես այդպիսին Արցախի վերջին էջը կփակվի։ Դրանից հետո թուրք-ադրբեջանական ուժերը իրենց բոլոր ռեսուրսները կենտրոնացնելու են Սյունիքի և Վայոց Ձորի նվաճման ուղղությամբ, որի մասով արդեն 2,5 տարի է մեծամասշտաբ քայլեր են իրականացնում՝ նշված մարզերում ռազմավարական նշանակության տարածքային նվաճումներից մինչև քաղաքական համապատասխան հռետորաբանությամբ ներքին ու արտաքին լսարանների նախապատրաստում։
Հայաստանի համար 2025-ը շրջադարձային տարի է։ Կամ մինչ այդ կհաջողվի հեռացնել դե-ֆակտո թուրքամետ իշխանությանը և լիարժեք նոր արտաքին ու պաշտպանական համակարգ կառուցել (դա անելու ունակ մարդկային և այլ ռեսուրսներ դեռևս առկա են), կամ աղետը կխորանա՝ ամենաանդառնալի հետևանքներով։
2025-ին մնաց 2,5 տարի։ Իրականում սակայն՝ ավելի քիչ։
Հայաստանի բոլոր մտահոգ քաղաքացիները և հատկապես՝ պատասխանատվություն ստանձնող էլիտան դեռ երեկվանից պետք է զբաղվի այս բարդ աշխատանքով»։

Варужан Гегамян: Если Турции и Азербайджану в 2025 году удастся добиться ухода России из Арцаха, то последняя страница истории Арцаха будет закрыта
13:51 13/07/2023
Вчера президент Турции Эрдоган, по сути, открытым текстом сказал то, что турецко-азербайджанская сторона ожидает от России в Арцахе, пишет на своей странице в соцсети Facebook тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.
«В соответствии с соглашениями, Россия останется в Карабахе до 2025 года. После этого она его покинет. Я верю, что Россия останется верной этой договоренности. За этим вопросом внимательно следит и мой брат Ильхам Алиев» (цитата – Армянский канал)», – сказал Эрдоган на пресс-конференции в Вильнюсе.
«Как можно догадаться, если Турции и Азербайджану так или иначе удастся в 2025 году вытеснить Россию из Арцаха, то, тем самым, будет закрыта последняя страница истории армян Арцаха и Арцаха как такового.
После этого турецко-азербайджанские силы сконцентрируют все свои ресурсы в направлении завоевания Сюника и Вайоц Дзора, по части чего уже 2,5 года предпринимают широкомасштабные шаги: от территориальных экспансий стратегического значения в указанных областях до подготовки с помощью соответствующей политической риторики внутренней и внешней аудиторий.
Для Армении 2025 год будет поворотным. Либо до этого удастся отстранить де-факто протурецкую власть и выстроить новую полноценную внешнюю и оборонную систему (способные сделать это человеческие и другие ресурсы все еще имеются), либо катастрофа разрастется – с самыми необратимыми последствиями.
До 2025 года осталось 2,5 года. Но в действительности  – еще меньше.
Все обеспокоенные граждане Армении и особенно принимающая ответственность элита как можно скорее  должны заняться этой сложной работой», – указал Гегамян.