Պետդեպից բացատրել են՝ ինչ է նշանակում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հասանելի  է, համաձայնությունը հասանելի է»
11:30 13/07/2023
Պետդեպից բացատրել են՝ ինչ է նշանակում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հասանելի է, համաձայնությունը հասանելի է»
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողի խնդրանքով մեկնաբանել է,  թե կոնկրետ ինչ նկատի ունեն՝ հայտարարելով, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղությունը հասանելի է», «համաձայնությունը հասանելի է» ("within reach"):
«Դա նշանակում է, որ կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել մի շարք հարցերում: Վերջին հանդիպման ժամանակ նրանք նեղացրել են դեռևս չլուծված հարցերի թիվը։ Եվ այսպես, մենք կարծում ենք, որ լուծում պահանջող հարցերի թվի նվազման ֆոնին  համաձայնությունը հասանելի է, բայց դա ենթադրում է, իհարկե, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ կլինեն փոխզիջման», - ասել է Միլլերը։
Մեթյու Միլլերը նաև ասել է, որ առայժմ երկրու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպում նախատեսված չէ:

В Госдепе США разъяснили значение фразы  о том, что мир между Арменией и Азербайджаном «в пределах досягаемости»
12:23 13/07/2023
В Госдепе США разъяснили значение фразы о том, что мир между Арменией и Азербайджаном «в пределах досягаемости»
Руководитель пресс-службы американского внешнеполитического ведомства Мэттью Миллер на брифинге по просьбе журналиста разъяснил, что конкретно Госдепартамент подразумевает, заявляя с мая, что мир «в пределах досягаемости», «соглашение в пределах досягаемости» («the peace is within reach», «agreement is within reach»).
«Мне хотелось бы указывать временные рамки. Скажу, что, когда мы говорим, что это в пределах досягаемости, мы имели в виду, что они добились значительного прогресса по ряду вопросов. Даже на последней встрече они сузили круг вопросов, которые остаются нерешенными.
И поэтому мы думаем, что с уменьшающимся числом вопросов, которые нужно решить, соглашение находится в пределах досягаемости, но это предполагает, что, конечно, готовность обеих сторон к компромиссу», – отметил Мэттью Миллер.
Миллер сообщил также, что на данный момент новой встречи глав МИД Армении и Азербайджана не запланировано.