Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Ավելի քան երկու դար առաջ՝ 1789 թվականի հուլիսի 14ին ֆրանսիացիները, համախմբվելով ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքների գերակայության վեհ գաղափարների շուրջ, համաժողովրդական կամքի հաղթանակն ամրագրեցին համաշխարհային պատմագրության էջերում և  Մարդու և քաղաքացու իրավունքների հռչակագրով ժամանակակից աշխարհի համար ուրվագծեցին հիմնարար ազատությունների և ժողովրդավարության ուղին։
Ֆրանսիայի դավանած՝ համամարդկային նշանակություն ունեցող բարձր արժեքները ոգեշնչման աղբյուր են հանդիսացել նաև Ձեր երկրում ապաստան գտած՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված բազմաթիվ հայորդիների համար։ Հանուն Ֆրանսիայի և նրա ազատության, հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության սեփական կյանքը նվիրաբերած Միսաք Մանուշյանը  լավագույնս է մարմնավորում Ֆրանսիայի հանդեպ հայ ժողովրդի շնորհակալ վերաբերմունքն ու ազատության համար մաքառման նրա արդար մղումները։
Օգտվելով առիթից՝ երախտագիտություն եմ հայտնում Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանի աճյունը Պանթեոն տեղափոխելու՝ Ձեր պատմական որոշման համար։ Այն մեծագույն պատիվ է ողջ հայ ժողովրդի համար, քանզի Մանուշյանը և նրա զինակիցները բռնատիրության դեմ հաղթանակի ճանապարհին Ֆրանսիայի աննկուն պայքարի խորհրդանիշ դարձան:
Հայաստանը բարձր է գնահատում մեր երկու պետությունների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, ինչի վառ դրսևորումներն են բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու բոլոր ոլորտներում դինամիկ զարգացող փոխգործակցությունը։
Երախտապարտ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և տևական կարգավորման գործընթացում Ձեր կողմից գործադրվող  նշանակալի և շարունակական ջանքերի և Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ Ձեր կարևոր աջակցության համար։ Առանձնահատուկ արժևորում ենք Ֆրանսիայի ուշադրությունն ու ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի վտանգված պատմամշակութային ժառանգության պահպանության հարցում։
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ հաջողություններ Ձեր կարևոր առաքելությունում և վերահաստատում պետական այցով առաջիկայում Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու իմ հրավերը:

Никол Пашинян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону
Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника страны.
«Многоуважаемый господин президент, дорогой Эммануэль!
От имени армянского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас и братский народ Франции с Национальным праздником Французской Республики.
Более двух столетий назад, 14 июля 1789 года, сплотившись вокруг высоких идей верховенства ценностей свободы, равенства и братства, французы зафиксировали на страницах мировой историографии победу народной воли и Декларацией прав человека и гражданина наметили путь фундаментальных свобод и демократии для современного мира.
Исповедуемые Францией высокие ценности общечеловеческого значения стали также источником вдохновения для многих армян, нашедших убежище в Вашей стране и переживших Геноцид армян. Пожертвовавший свою жизнь во имя Франции и ее свободы, во имя защиты общечеловеческих ценностей Мисак Манушян наилучшим образом олицетворяет благодарное отношение армянского народа к Франции и ее праведному стремлению к борьбе за свободу.
Пользуясь случаем, выражаю Вам благодарность за Ваше историческое решение о переносе останков героя Движения сопротивления Мисака Манушяна в Пантеон. Это величайшая честь для всего армянского народа, так как Манушян и его соратники стали символом неукротимой борьбы Франции на пути к победе над тиранией.
Армения высоко ценит сложившиеся между нашими двумя государствами привилегированные отношения, наглядной демонстрацией которых являются тесный политический диалог на высоком уровне и динамично развивающееся сотрудничество во всех сферах.
Мы благодарны за Ваши значительные и постоянные усилия в процессе справедливого и прочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и Вашу важную поддержку в решении стоящих перед Арменией вызовов безопасности. Мы особенно ценим внимание и усилия Франции в деле защиты находящегося под угрозой исчезновения культурно-исторического наследия Нагорного Карабаха.
Еще раз поздравляю Вас с Национальным праздником Французской Республики, желаю Вам успехов в Вашей важной миссии и подтверждаю свое приглашение в ближайшем будущем принять Вас в Армении с государственным визитом.