Չնայած ծանր շրջափակմանը և դժվարին իրավիճակին՝ Արցախում իրականացվում է ամառային ուսումնական ագրոճամբարի ծրագիր, որը նախաձեռնել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը: Ծրագիրն իրականացնում է Climate Uturn-ը:
Հունիսի 12-ից մեկնարկած ագրոճամբարին արդեն շուրջ 50 երեխա է մասնակցել Շոշից, Մխիթարաշենից, Մարտակերտից և Նորագյուղից: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում նախատեսվում է ծրագիրն իրականացնել նաև Ճարտարում և Ծովատեղում: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է ներգրավել 13-17 տարեկան շուրջ 150 երեխա Ստեփանակերտից և Մարտակերտի, Ասկերանի, Մարտունու շրջաններից: Ծրագիրը կշարունակիվի մինչև ամառվա վերջ:
Ագրոճամբարի շրջանակներում մասնակիցներից յուրաքանչյուրի սեփական հողատարածքի մի հատվածում կատարվում են հողի վերականգնման աշխատանքներ, տնկվում են սեզոնային սերմեր, ինչպես նաև մասնակիցները ստանում են գիտելիքներ վերականգնողական գյուղատնտեսության վերաբերյալ: Եթե երեխաները ցանկանում են մշակել իրենց սեփական գյուղատնտեսական նախագիծը, հնարավորություն է ստեղծվում նաև նախագծերի կառավարման հմտությունները զարգացնելու համար: Ճամբարի շրջանակներում երեխաները սովորում են, թե ինչպես կարելի է պայքարել մոլախոտերի դեմ, ինչպես են չոր խոտն ու տերևները օգնում խնայել ջուրը գյուղատնտեսությունում, ինչպես ստանալ առավելագույն բերք՝ ունենալով քիչ հողատարածք, ինչպես կատարել աշխատանքներ հողի հետ էլեկտրականության բացակայության պայմաններում, ինչ է հարկավոր առողջ հող ունենալու համար, ինչպես կարելի է ստանալ մաքուր բերք առանց քիմիկատների, ինչպես ճիշտ պահպանել ստացված բերքը։
«Climate Uturn-ը 4 տարի է, ինչ աշխատում է Հայաստանում, և արդեն մեկ տարի՝ Արցախում: Ծրագրի արցախցի շրջանավարտներից մի քանիսը ճամբարի շրջանակներում աշխատելու հնարավորություն են ստացել և դարձել ճամբարի մարզիչ։ Մենք ուրախությամբ արձագանքեցինք «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությանը և ստանձնեցինք ծրագրի իրականացման պատասխանատվությունը, որովհետև շրջափակման այս ծանր պայմաններում շատ կարևոր է առաջին հերթին ապահովել երեխաների զբաղվածությունը, ինչպես նաև նրանց փոխանցել օգտական գիտելիքներ և օգնել հաղթահարել դժվարությունները», - ասում է Climate Uturn-ի ղեկավար Դիանա Բադեյանը:
Ծրագիրը կշարունակվի մինչև ամառվա վերջ, մասնակցության համար կարելի է գրանցվել հետևյալ կայքի միջոցով:
Ագրոճամբարի ծրագիրն անցկացվում է Արցախի շարունակական զարգացման «Ուսուցողական գեղագիտակ» ամառային փառատոնի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից։
Փառատոնը կազմակերպվում է ամառային ուսումնական ճամբարների սկզբունքով, որոնցից յուրաքանչյուրն ուղղված է կրթական առաջնահերթություններից մեկին:
««Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը և նրա համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը մեծապես կարևորում են կրթական ծրագրերը: Մենք երկար էինք մտածում, թե ինչպես կազմակերպենք ամառային զարգացման ծրագրերը նման պայմաններում: Ամառային զարգացման փառատոնը նորություն է Արցախի համար, և պետք է ասեմ, որ այս նորարարությունը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվում: Մենք փորձել են ընդգրկել կրթական առաջնահերթությունների ողջ շրջանակը՝ սպորտային-մարտավարական մարզումներից մինչև առաջնորդության զարգացում: Շարունակելով զարգանալ և ուժեղանալ՝ մենք ուղերձ ենք հղում ողջ աշխարհին, որ կարելի է ֆիզիկական շրջափակում մտցնել, բայց անհնար է մեզ ստիպել դադարել սովորել: Մենք առաջիկայում ևս շարունակելու ենք շեշտը դնել թիմային կարողությունների զարգացման, տեղական և գլոբալ փոփոխությունների նկատմամբ դիմադրողականության ամրապնդման, համաշխարհային զարգացումներից անմասն չմնալու և համայնքների ինքնաբավության ապահովման վրա», - նշել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը ձեռնարկում և իրագործում է Արցախի և Սյունիքի զարգացման նախագծեր՝ համագործակցելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական, միջազգային և մասնավոր այլ կազմակերպությունների հետ։ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը հիմնադրել են Ռուբեն Վարդանյանը և նրա գործընկերները։

Программа летнего агро-лагеря – в блокадном Арцахе
В переживающем тяжелую блокаду и сложную ситуацию Арцахе, несмотря на трудности, организована программа летнего учебного агро-лагеря, которую инициировало агентство территориального развития «Мы – наши горы». Программу реализует организация Climate Uturn.
Согласно поступившему в редакцию Panorama.am релизу, порядка 50 детей из Шоша, Мхитарашена, Мартакерта и Норагюха уже стали участниками агро-лагеря, работа которого стартовала 12 июня. В течение предстоящих недель намечено охватить программой также сёла Чартар и Цоватех. В общей сложности предполагается привлечь порядка 150 детей в возрасте 13–17 лет из Мартакертского, Аскеранского и Мартунинского районов и из Степанакерта. Программа продлится до конца лета.
В рамках агро-лагеря на одной части собственного земельного участка каждого из участников лагеря будут проведены работы по восстановлению почвы и засеяны сезонные семена. Участники лагеря также получат знания по теме возобновляемого земледелия. Те ребята, которые хотят разработать свой собственный сельскохозяйственный проект, получат возможность развития своих навыков в деле управления проектами.
Участников агро-лагеря также научат тому, как при помощи картона бороться с сорняками, как сухие трава и листья помогают экономить воду в сельском хозяйстве, как получать максимальный урожай на маленькой территории, как вести работы в условиях отсутствия электричества, как беречь и преумножать здоровье почвенного слоя, как получать чистый урожай без химикатов, как правильно сохранять полученный урожай.
«Climate Uturn четыре года работает в Армении, а уже год в Арцахе. Несколько арцахских выпускников нашей программы теперь получили возможность работать и сами стали тренерами в рамках агро-лагеря. Мы с радостью откликнулись на эту инициативу агентства «Мы – наши горы» и приняли ответственность за реализацию программы, поскольку в этих тяжёлых условиях блокады очень важно в первую очередь обеспечить занятость детей, а также передать им полезные знания и помочь преодолеть трудности», - говорит руководитель Climate Uturn Диана Бадеян.
Программа продлится до конца лета, и для участия в ней можно зарегистрироваться через сайт.
Программа агро-лагеря реализуется в рамках Арцахского летнего фестиваля непрерывного развития ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ КАЛЕЙДОСКОП, осуществляемого агентством территориального развития «Мы – наши горы».
Фестиваль организован по принципу учебных летних лагерей, каждый из которых направлен на одну из приоритетных задач образования.
«Агентство «Мы – наши горы» и его соучредитель Рубен Варданян придают большое значение образовательным программам. Мы долго думали, как именно организовать программы летнего развития в таких условиях. Летний фестиваль развития - новинка для Арцаха, и я должна сказать, что это нововведение принимают с воодушевлением. Мы попытались охватить весь спектр образовательных приоритетов, начиная от спортивно-тактических тренировок до развития лидерства. Продолжая развиваться и усиливаться, мы посылаем сообщение всему миру, что физическую блокаду организовать можно, но невозможно заставить нас перестать учиться. Мы будем и впредь делать упор на развитие компетенций командности, устойчивости к локальным и глобальным переменам, сохранения связи с миром и самодостаточности общин», - отмечает руководитель образовательных инициатив агентства «Мы – наши горы» Сона Ованнисян.
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» предпринимает и реализует проекты развития Арцаха и Сюника, сотрудничая с правительствами Республики Арцах и Республики Армения, а также другими местными, международными и частными организациями. Агентство территориального развития «Мы – наши горы» основано Рубеном Варданяном и его партнёрами.