ՄԻՊ զեկույցը՝ Երասխի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպանն այսօր հրապարակել է ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների հետևանքով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց:
ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, փաստաթղթում ներկայացվում են Պաշտպանի կողմից Երասխ բնակավայրում իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներով արձանագրված մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումները։
Զեկույցում հավաքագրվել և վերլուծվել են 2023 թվականի հունիսին բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև ներկայացվում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի խնդիրները լուծելու համար առաջարկությունների փաթեթ։
2023 թվականի հունիսի 13-14-ին ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ, հատկապես ինտենսիվ ու թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել Երասխում օտարերկրյա ներդրումներով կառուցվող մետալուրգիական գործարանը: Կրակոցների հետևանքով վիրավորում է ստացել և բժշկական կենտրոն տեղափոխվել Հնդկաստանի երկու քաղաքացի։
Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով խախտվել են խաղաղ բնակչության կյանքի, հոգեկան և ֆիզիկական անձեռնմխելիության, սեփականության, կրթության, աշխատանքի, ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և մի շարք այլ հիմնարար իրավունքները։
Արտահերթ զեկույցը թարգմանվելու է անգլերեն լեզվով և ուղարկվելու մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին և դերակատարներին, պետական իրավասու

Доклад офиса ЗПЧ Армении – о нарушениях прав человека вследствие агрессии Азербайджана в направлении Ерасха
16:23 18/07/2023
Офис Защитника прав человека Армении опубликовал внеочередной доклад о непрекращающихся нарушениях прав человека в результате обстрелов со стороны азербайджанских вооруженных сил в направлении населенного пункта Ерасх Араратской области Республики Армения.
Офис Защитника прав человека сообщает, что в докладе представлены нарушения основополагающих прав человека, зафиксированные Защитником в результате проведенной работы по установлению фактов в Ерасхе.
В докладе собраны и проанализированы случаи нарушения прав человека в результате обстрела азербайджанскими вооруженными силами в направлении населенного пункта в июне 2023 года, также представлен комплекс рекомендаций по решению проблем, связанных с защитой прав человека.
13-14 июня 2023 года с азербайджанских боевых позиций велась стрельба в направлении населенного пункта Ерасх, особенно интенсивному и прицельному обстрелу подвергся строящийся на иностранные инвестиции металлургический завод в Ерасхе.
В результате обстрелов двое граждан Индии получили ранения и были доставлены в медицинский центр.
Действия азербайджанских вооруженных сил нарушают нормальный ход жизни, права на психическую и физическую неприкосновенность, собственность, образование, труд, предпринимательство и ряд других  прав гражданского населения.
Внеочередной доклад будет переведен на английский язык и разослан организациям и субъектам с международным мандатом по защите прав человека, а также компетентным государственным учреждениям.