Լավրովն ու Աբդոլլահյան քննարկել են Կովկասում վերջին զարգացումները և 3+3 ձևաչափը
Հուլիսի 18-ին իրանական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
ԻՌՆԱ-ի հաղորդման համաձայն, Աբդոլլահյանն ու Լավրովը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր, ինչպես նաև երկրների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը։
Կողմերը նշել են, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները վերելք են ապրում, և ընդգծել են տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն էլ ավելի զարգացնելու իրենց ձգտումները։ Նրանք քննարկել են նաև Կովկասում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները և իրենց շահագրգռվածությունը հայտնել տարածաշրջանային խորհրդակցությունների հետագա զարգացման հարցում, ինչպիսին է 3+3 ձևաչափը, որը ներառում է Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը։

Лавров и Абдоллахиан обсудили последние события на Кавказе и формат «3+3»
18 июля по инициативе иранской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амир Абдоллахианом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Как сообщает ИРНА, Абдоллахиан и Лавров обсудили в телефонном разговоре двусторонние и региональные вопросы, а также необходимость уважения территориальной целостности стран.
Стороны отметили, что отношения между двумя странами находятся на подъеме, и подчеркнули их стремление к дальнейшему развитию сотрудничества в различных областях. Они также обсудили последние события на Кавказе и выразили свою заинтересованность в дальнейшем развитии региональных консультаций, таких как формат «3+3», который включает Иран, Россию, Турцию, Азербайджан, Армению и Грузию.