Սա իրավաբանական դեպք չէ, հոգեբուժական դեպք է. Արմեն Աշոտյանի պաշտպան
«2,5-3 տարի է, ինձ անձամբ թվում է խոսել նույնիսկ ապօրինի կալանավորման մասին, տեղին չէ, երբ որ մեր աչքի առաջ մինչև հիմա ապրում ենք ազգային աղետ, երբ մեր հայրենիքը պարզապես վաճառվել է, մեր տղաները պարզապես մսաղաց են ուղարկվել ինչ-որ մեկի ֆինանսական բարեկեցությունը լավացնելու համար»,- ասուլիսում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը։
Նրա խոսքով, այս դեպքում  ինչի՞ մասին կարելի է խոսք լինել. մնացած ամեն ինչ  դառնում է չնչին ու ոչ հետաքրքիր։
«Իհարկե,  շատ ավելի ցավալի է, որ նման կերպարի մեր ընտրողները գնում ու վերընտրում են իրենց ղեկավար։ Այսինքն, այս ամենի ֆոնին, մնացած խնդիրները արդեն խնդիր էլ չեն, անգամ մարդու անազատությունը։ Բայց պայքարը պետք է  շարունակել և Արմեն Աշոտյանի գործն այդ պայքարի  հանգրվաններից մեկն է»,- ասաց Աթանեսյանը։
Փաստաբանի խոսքով, պետք է միշտ ասել ճշմարտությունը, որը ամենահզոր զենքն է, որը կարող է տապալել ցանկացած հակահիգիենիկ  իշխանություն, ինչպես որ ունենք  Հայաստանում։
«Արմեն Աշոտյանի գործը պայքարի հենց այդ գործիքներից մեկն է։ Աշոտյանի քրեական գործն  իրավաբանական առումով այնպիսի նոնսենս է, աբսուրդ է, խորը հոգեբուժական խնդիրներ ունեցող մարդու մտքի ծնունդ կարող է լինել։ Ձևական առիթ։ Սա իրավաբանական դեպք չէ, հոգեբուժական դեպք է։
Հավատացեք, Վանո Սիրադեղյանի  ժամանակ շատ ավելի ազնիվ էր, երբ մարդու   գրպանը պլան կամ զենք էին գցում։ Շատ ավելի ազնիվ էին, ասում էին՝ ուզում ենք դու նստես։ Իհարկե, դա սրիկայություն էր, բայց շատ ավելի անզիվ էր, քան այն, ինչ հիմա է կատարվում։ Այսինքն, Վանո Սիրադեղյանի աշակերտը հեչ բանի պետք չեկավ»,- ասաց Տ.Աթանեսյանը։
Նա ընդգծեց, որ սա դասական քաղաքական հետապնդում է։
«Ակնհայտ է, որ Արմեն Աշոտյանին ոչ թե նախկին մեղքերի համար են բռնել կամ մարդկանց ուշադրությունը շեղելու համար է, նա նոր տեսակի քաղաքական բանտարկյալ  է նիկոլական Հայաստանում ընդամենը շիտակ խոսքի համար։ Նա միակն էր, որ ըստ բաղադրամասերի վերլուծում է այն ամենը, ինչ սրանք կոչում են արտաքին քաղաքականություն կամ արտաքին խայտառակություն և հստակ քննադատում էր։
Նրանց ամբողջ հավաքական ինտելեկտը չի բավարարում հակադարձել Արմեն Աշոտյանին: Բացահայտ, ձեր ինտելեկտուալ ոչնչությունը թաքցնելու համար կալանավորել եք մարդու»,- ասաց փաստաբան Տ.Աթանեսյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքական բանտարկյալի պաշտպանությունը բավականին բարդ պրոցես է, իրավաբանություն չկա։
«Բայց պետք է անել ամենը, օգտագործել այս պայքարում ողջ գործիքները, որոնք ունենք, որոնք տրվում են օրենքով։ Այսինքն, բոլոր բողոքները, միջնորդությունները, բացարկները, որոնք ներկայացվում են, ինքնանպատակ չեն, բոլորը ճիշտ են և կգա ժամանակ որպես ական կպայթեն այս իշխանությունների տակ։ Ուստի դիմելու ենք իրավաբանական պայքարի բոլոր հասանելի մեթոդներին»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը։

Тигран Атанесян – о деле Ашотяна: это не правовая сфера, а плод мысли человека с глубокими психическими проблемами
17:50 19/07/2023
Вот уже 2,5-3 года, как мне лично кажется даже неуместным говорить о незаконности арестов, когда мы сейчас переживаем национальную катастрофу, наша Родина была попросту продана, наших мальчиков просто сделали пушечным мясом – и все это ради улучшения финансового благосостояния одного человека. Об этом на встрече с журналистами 19 июля заявил адвокат арестованного зампредседателя РПА Армена Ашотяна – Тигран Атанесян.
«О чем в таких условиях говорить? Все остальное кажется незначительным и неинтересным», – указал он.
«Конечно, гораздо больнее, когда такого персонажа избиратели снова выбирают своим руководителем. То есть на фоне всего этого остальные проблемы, даже свобода человека, кажутся не столь значительными. Однако нужно продолжать борьбу, и дело Армена Ашотяна – одна из вех этой борьбы», – сказал Атанесян.
По его словам, всегда нужно говорить правду, которая является самым мощным оружием, способным победить любую антигигиеничную власть.
«Уголовное дело против Армена Ашотяна в правовом плане  – нонсенс и абсурд. Оно может быть плодом мысли человека с глубокими психическими проблемами. Формальный повод. Это не правовой случай, а психический», – сказал адвокат.
«Дело Ашотяна – классическое политическое преследование. Очевидно, что он был арестован не за грехи прошлого и не для отвлечения внимания людей. Ашотян – новый тип политзаключенного в николовской Армении, он арестован только за то, что говорит правду. Всего их коллективного интеллекта не достаточно, чтобы возразить  Армену Ашотяну, поэтому они и арестовали его. Европейские структуры уже заявили, что Ашотян является политзаключенным. Об этом свидетельствуют и данные соцопросов», – добавил адвокат.