Շրջափակված Արցախում անասնապահության ճյուղը շատ ավելի վատ վիճակում է գտնվում. Գեորգի Հայրիյան
Շրջափակման հետևանքով շատ ավելի վատ վիճակում է գտնվում անասնապահության ոլորտը: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 18-ին տված հարցազրույցում ասել ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը;
Նրա խոսքով՝  ներկայում պետք է պահեստավորել խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիների կերը, սակայն խոտի միայն 30 տոկոսն է հաջողվել հավաքել,
«Այժմ  արդեն այդ աշխատանքները կանգնեցրել ենք՝ առաջնահերթությունը տալով ցորենի բերքահավաքի աշխատանքներին, որպեսզի հացի խնդիրը կարողանանք լուծել»,-հավելել է գերատեսչության ղեկավարը:
Ըստ Գ. Հայրիյանի՝  մինչև հունիսի 15-ը հնարավորություն է եղել ներկրել նաև անասնակեր՝ սուղ միջոցներով փորձելով խոզաբուծության ու հավաբուծության ճյուղերի զարգացում ապահովել:
Ներկայում  նախարարությունը ստիպված է խոզաբույծներին հորդորել՝ նվազեցնելու գլխաքանակը՝  անասնակերի պակասի պատճառով, քանի որ նաև   գարու բերքի մեծ մասն է երաշտահարվել:
Ծանր վիճակում է հայտնվել նաև մեղվաբուծությունը:
«Մինչև հունիսի 15-ը մենք փորձում էինք ապահովել նվազագույն թույլտվություններ վառելիքի ձեռքբերման համար, իսկ դանից հետո կտրուկ արգելվել է, որովհետև չկա: Մեղվաբուծությամբ զբաղվող ավելի քան 500 տնտեսություն զրկվել է մեղուները ավելի բարենպաստ պայմաններ տեղափոխելու հնարավորությունից ու մեղուների խնամքի միջոցներից»,-եզրափակել է նախարարը:

Livestock sector in Artsakh in far worse condition, minister says
The livestock sector in Artsakh Republic is in a much worse position as a result of the ongoing blockade by Azerbaijan, Artsakhpress reported on Wednesday, citing Artsakh's Minister of Agriculture Georgi Hayriyan.
''It is necessary to store feed for large and small cattle, but only 30 percent of the grass has been collected," Hayriyan said.
"Now we have already stopped that work, giving priority to the wheat harvesting work, so that we can solve the bread problem," added the agriculture minister of Artsakh.
As per Hayriyan, until June 15, it was possible to import fodder as well, trying to ensure, with limited resources, the development of pig breeding and poultry farming in Artsakh.
But now, the Artsakh Ministry of Agriculture is forced to urge pig farmers to reduce the number of their animals due to a lack of fodder, as a large part of the barley crop has also been affected by drought.
Beekeeping is also in a dire situation in Artsakh because of the Azeri blockade, the minister noted.