Շրջափակված Արցախում անասնապահության ճյուղը շատ ավելի վատ վիճակում է գտնվում. Գեորգի Հայրիյան
Շրջափակման հետևանքով շատ ավելի վատ վիճակում է գտնվում անասնապահության ոլորտը: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 18-ին տված հարցազրույցում ասել ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը;
Նրա խոսքով՝  ներկայում պետք է պահեստավորել խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիների կերը, սակայն խոտի միայն 30 տոկոսն է հաջողվել հավաքել,
«Այժմ  արդեն այդ աշխատանքները կանգնեցրել ենք՝ առաջնահերթությունը տալով ցորենի բերքահավաքի աշխատանքներին, որպեսզի հացի խնդիրը կարողանանք լուծել»,-հավելել է գերատեսչության ղեկավարը:
Ըստ Գ. Հայրիյանի՝  մինչև հունիսի 15-ը հնարավորություն է եղել ներկրել նաև անասնակեր՝ սուղ միջոցներով փորձելով խոզաբուծության ու հավաբուծության ճյուղերի զարգացում ապահովել:
Ներկայում  նախարարությունը ստիպված է խոզաբույծներին հորդորել՝ նվազեցնելու գլխաքանակը՝  անասնակերի պակասի պատճառով, քանի որ նաև   գարու բերքի մեծ մասն է երաշտահարվել:
Ծանր վիճակում է հայտնվել նաև մեղվաբուծությունը:
«Մինչև հունիսի 15-ը մենք փորձում էինք ապահովել նվազագույն թույլտվություններ վառելիքի ձեռքբերման համար, իսկ դանից հետո կտրուկ արգելվել է, որովհետև չկա: Մեղվաբուծությամբ զբաղվող ավելի քան 500 տնտեսություն զրկվել է մեղուները ավելի բարենպաստ պայմաններ տեղափոխելու հնարավորությունից ու մեղուների խնամքի միջոցներից»,-եզրափակել է նախարարը:

В блокадном Арцахе сектор животноводства находится в тяжелом положении – Георгий Айриян
Сектор животноводства находится в гораздо худшем положении в результате блокады. Как сообщает «Арцахпресс», об этом заявил министр сельского хозяйства Республики Арцах Георгий Айриян.
По его словам, необходимо запастись кормами для крупного и мелкого рогатого скота, но собрано только 30 процентов травы.
«Сейчас мы уже остановили эти работы, отдав приоритет работам по уборке пшеницы, чтобы мы смогли решить проблему с хлебом», — добавил глава министерства.
По словам Г. Айрияна, до 15 июня была возможность завозить и фураж, пытаясь ограниченными средствами обеспечить развитие отрасли свиноводства и птицеводства.
В настоящее время министерство вынуждено призывать свиноводов к сокращению поголовья животных из-за нехватки кормов, так как большая часть урожая ячменя также пострадала от засухи.
Пчеловодство также находится в тяжелом положении.
«До 15 июня постарались обеспечить минимальные разрешения на покупку топлива, а после этого было строго запрещено, потому что его нет. Более 500 хозяйств, занимающихся пчеловодством, были лишены возможности переселить пчел в более благоприятные условия и средств ухода за пчелами", - заключил министр.