Փաշինյանը սխալվում է, որ Հայաստանը համաձայնել է Մեղրին փոխանակել Արցախի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ ամիս փորձեց շեղել ուշադրությունը Հայաստանի ներկա ողբերգական իրավիճակից՝ մեղադրելով նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանին։ Սա սովորական հնարք է, որը Հայաստանի ներկայիս ղեկավարի կողմից օգտագործվում է Արցախյան պատերազմում իր պարտությունը քողարկելու և երկրի ազգային շահերը չպաշտպանելու համար։
Սա չի նշանակում, որ նախկին ղեկավարներն անթերի էին։ Նրանք բազմաթիվ սխալներ են թույլ տվել, և ես բազմիցս քննադատել եմ նրանց՝ նախագահականում դեմառդեմ նստած։ Նրանք, ովքեր Փաշինյանի հասցեին իմ հնչեցրած քննադատությունները որակում են որպես նախկին ղեկավարների պաշտպանություն, բացարձակապես սխալվում են։
Ահա թե ինչ է ասել Փաշինյանն անցյալ ամիս, երբ վկայություն էր տալիս 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական հանձնաժողովում. «2000 թվականի հունիսի 2-ին «Առավոտ» օրաթերթում հրատարակվել է հետևյալի մասին, որ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը 2000 թվականի ապրիլի 25-ին Գլենդելի [Կալիֆորնիա] հայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում, իր բնորոշմամբ, «շատ մասնավոր, ոչ պաշտոնական ելույթի» ժամանակ, հայտարարել է հետևյալը. «Մեղրին տրվում է Ադրբեջանին, Լաչինը Ղարաբաղի հետ տրվում է Հայաստանին։
Մեղրիով Հայաստանին տրվում է մի սուվերեն ճանապարհ, որով Հայաստանը կարող է սուվերեն հաղորդակցության մեջ մտնել Իրանի հետ»։ Փաշինյանը հավելեց. «Ելույթը հրապարակվել է «Կալիֆորնիա կուրիեր» շաբաթաթերթում (2000 թ.), որը նաև մեջբերել էր Օսկանյանի այն խոսքերը, որ վերոնշյալ առաջարկում, «ինչ-որ տրամաբանություն կա» և «պետք է դրվի լուրջ քննարկման...»։
Քանի որ Փաշինյանը հղում արեց 2000 թվականի մայիսի 25-ին «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթում իմ գրած խմբագրականին, որից մի քանի տող վերատպվել էր «Առավոտ» օրաթերթում, կցանկանայի պարզաբանել այն՝ մեջբերելով 23 տարի առաջ գրած հոդվածիցս՝ «Մեղրին փոխանակել Ղարաբաղի հետ. լա՞վ գաղափար, թե՞ քաղաքական ինքնասպանություն» վերնագրով։
Այն, ինչի մասին ակնարկում է Փաշինյանը, 1992 թվականին պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքերի հատուկ խորհրդական Փոլ Գոբլի առաջարկն էր՝ Հայաստանի ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարավային շրջանը՝ Մեղրին, Արցախի հետ փոխանակելու վերաբերյալ։ Այդ գաղափարը մերժվեց այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, իսկ այնուհետև՝ Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևի կողմից։
Փաշինյանը մասամբ խեղաթյուրում է Գլենդելում Օսկանյանի ասածը. 2000 թվականի իմ խմբագրականում ես մեջբերել եմ Օսկանյանի խոսքերը. «Բազմաթիվ խոսակցություններ կան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին։ Քննադատություններ կան, թե Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են Մեղրին տալ Ադրբեջանին։ Իրականում այդ լուրերի մեջ ճշմարտության փոքր տոկոս կա։ Տարածքների փոխանակման վերաբերյալ նման առաջարկ է արվել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ Հայաստանի նախագահին։ Սակայն նման առաջարկը մերժվել է։ Հայաստանը դա չի ընդունել որպես բանակցությունների հիմք»։ Օսկանյանը բազմիցս հայտարարել է, որ այս առաջարկը մերժվել է Հայաստանի կառավարության կողմից։ Ապացույցն այն է, որ Մեղրին չի փոխանակվել Արցախի հետ։
Այդուհանդերձ, Օսկանյանը շարունակեց իր ելույթը՝ հարցեր բարձրացնելով իր պնդման առնչությամբ, որ Հայաստանը մերժել է Գոբլի ծրագիրը։ Փաշինյանն այժմ շահարկում է Օսկանյանի լրացուցիչ հայտարարությունը։
Ահա թե ինչ է ասել Օսկանյանն իր լրացուցիչ հայտարարության մեջ, որի մասին ես հայտնել եմ 2000 թվականի իմ հոդվածում. «Բայց թույլ տվեք ասել հետևյալը. ես չեմ ուզում, որ դուք ինձ սխալ հասկանաք։ Դա մերժվել է, այն կմերժվի, և դա իրագործելի ծրագիր չէ։ Այնուամենայնիվ, սա այնպիսի առաջարկ է, որի մասին արժե մտածել։ Դա տեղի չի ունենում: Դա տեղի չի ունենա, բայց երբ մարդիկ ասում են, որ դավաճանություն է նույնիսկ դրա մասին մտածելը, ես կուզենայի պատասխանել դրան։ Եկեք մի փոքր խորը մտածենք դրա մասին: Այս առաջարկը որոշակի տրամաբանություն ունի։ Պարզապես զուտ էմոցիոնալ հիմքով նման առաջարկը մերժելը սխալ է։ Մենք դա արել ենք։ Մենք պետք է լրջորեն վերլուծենք դա։ Հետաքրքիր է՝ միգուցե մենք սխալվում ենք՝ ոչ ասելով։ Ինչի՞ց ենք մենք վախենում։ Ինչո՞ւ չենք վերլուծում։ Տաբու՞ է։ Եկեք ստուգաթերթ կազմենք, եկեք վերլուծենք թերթերում: Այն ունի դրական և բացասական կողմեր: Այն, ինչի համար ես կոչ եմ անում, այն է, որ այս հարցի շուրջ հնարավոր լինի շատ առողջ բանավեճ և երկխոսություն ծավալել, քանի որ այս առաջարկի մասին արժե մտածել»:
Չգիտեմ, թե ինչու էր Օսկանյանը փոխանակման առաջարկը բազմիցս մերժելուց հետո շարունակել ասել, որ «արժե մտածել»։ Իմ կարծիքով մտածելու բան չկար։ Դա ակնհայտորեն անընդունելի առաջարկություն էր, որով Հայաստանին առաջարկվում էր փոխանակել հայկական մի տարածքը՝ Արցախը, հայկական մեկ այլ տարածքի՝ Մեղրիի հետ։ Օսկանյանի սպեկուլյատիվ խոսքերն առիթ տվեցին Փաշինյանին մեղադրելու նրան՝ անգամ նման վատ գաղափար նկատի ունենալու համար։
2000 թվականի իմ խմբագրականը ես ավարտել եմ հետևյալ խոսքերով. «Հայաստանը նման փոխանակումից ոչինչ չի շահի, սակայն շատ բան կկորցնի»: Ես շարունակում եմ մնալ նույն կարծիքին։
Ի վերջո, նրանց համար, որոնք կարծում են՝ քանի որ Հայաստանը կորցրեց Արցախի մեծ մասը 2020 թվականի պատերազմում, գուցե Օսկանյանը ճիշտ էր, երբ դիտարկում էր Մեղրին Արցախի հետ փոխանակելը, պետք է ասեմ, որ Ադրբեջանի անհագ ախորժակը չի բավարարվում Արցախի կամ նույնիսկ Մեղրիի գրավմամբ։ իմպերիալիստական նկրտումները տարածվում են ամբողջ Հայաստանի վրա։ Հայաստանի ղեկավարները որքան շատ գնան տարածքային զիջումների, այնքան Ադրբեջանին կխրախուսեն պահանջել ավելի շատ հայկական տարածքներ: Միակ լուծումը հայկական զինված ուժերին ժամանակակից մահաբեր զենքով զինելն է և իր տարածքը ադրբեջանական հետագա ներխուժումներից պաշտպանելը:

Pashinyan is incorrect that Armenia had agreed to exchange Meghri for Artsakh
Prime Minister Nikol Pashinyan attempted last month to distract attention from Armenia’s current tragic situation by blaming former Foreign Minister Vartan Oskanian. This is a routine ploy used by Armenia’s current leader to cover up his defeat in the Artsakh War and failure to protect the country’s national interests.
This does not mean that the former leaders were faultless. They made plenty of mistakes and I repeatedly criticized them at the time while sitting in front of them in the Presidential Palace. Those who describe my criticisms of Pashinyan as defending the former leaders are totally mistaken.
Here is what Pashinyan said last month while testifying in a parliamentary committee investigating the circumstances of the 2020 Artsakh War: “On June 2, 2000, Aravot newspaper [in Armenia] published the following article: Vartan Oskanian, the Foreign Minister, on April 25, 2000, during his meeting with the Armenian community of Glendale [California], described by him as ‘very private, unofficial remarks,’ announced the following: ‘Meghri is being given to Azerbaijan, Lachin [Corridor] along with Artsakh is being given to Armenia. Through Meghri, Armenia is being given a sovereign road with which Armenia would be able to have a sovereign contact to enter Iran.’” Pashinyan added: “His [Oskanian’s] remarks were published in The California Courier weekly newspaper [in 2000] which also quoted Oskanian's words that the above mentioned proposal has ‘some logic and needs serious consideration….’”
Since Prime Minister Pashinyan was referring to an editorial I wrote in The California Courier on May 25, 2000, a few lines of which were reprinted in Aravot, I would like to set the record straight by quoting from what I wrote 23 years ago, titled: “Exchanging Meghri with Karabagh: Good Idea or Political Suicide?”
What Pashinyan is referring to was a 1992 proposal by Paul Goble, Special Adviser to Secretary of State James Baker, to exchange Meghri, the strategically important Southern Region of Armenia, for Artsakh. This idea was rejected by then Pres. Robert Kocharyan and subsequently by Azerbaijan’s then Pres. Heydar Aliyev.
Pashinyan is partially distorting what Oskanian said in Glendale. In my editorial of 2000, I quoted Oskanian as saying: “There are many rumors about the resolution of the Karabagh conflict. There are criticisms alleging that the Armenian authorities want to give Meghri to Azerbaijan. In fact, there is a small degree of truth in those rumors. Such a proposal on the exchange of territories has been made to the Armenian Republic, to the President of Armenia. But, such a proposal was rejected. Armenia did not accept it as a basis of negotiations.” Oskanian repeatedly stated that this proposal was rejected by the Armenian government. The proof is that Meghri was not exchanged for Artsakh.
However, Oskanian continued his remarks, raising questions about his assertion that Armenia rejected the Goble Plan. Pashinyan is now capitalizing on Oskanian’s supplementary statement.
Here is what Oskanian said in his additional statement which I reported in my 2000 article: “But let me say the following: I don’t want you to misunderstand me. It’s been rejected, it will be rejected and it’s not a plan that can be realized. Nevertheless, this is such a proposal that is worth thinking about. It’s not happening. It won’t happen, but when people say it’s treasonous to even think about it, that’s what I would like to respond to: Let’s think a little deeply about it. This proposal has certain logic. To simply dismiss such a proposal on a purely emotional basis is wrong. We have done that. We must seriously analyze it. I wonder, maybe we are wrong in saying no. What are we afraid of? Why are we not analyzing it? Is it a taboo? Let’s make a checklist. Let’s analyze it in newspapers. It has pluses and minuses. What I’m calling for is that it’s possible to have a very healthy debate and a dialog on this issue, because this proposal is worth thinking about.”
I don’t know why Oskanian, after repeatedly rejecting the exchange proposal, went on to say that it is “worth thinking about.” In my opinion, there was nothing to think about. It was clearly an unacceptable proposal, suggesting that Armenia exchange one Armenian territory, Artsakh, for another Armenian territory, Meghri. Oskanian’s speculative words gave Pashinyan a reason to blame him for even considering such a bad idea.
I concluded my editorial in 2000 with the following words: “Armenia has nothing to gain and much to lose from such an exchange.” I am still of the same opinion.
Finally, for those who think that since Armenia lost most of Artsakh in the 2020 War, maybe Oskanian was correct about considering the exchange of Meghri for Artsakh, I must say that Azerbaijan’s insatiable appetite is not satisfied by the conquest of Artsakh or even Meghri. Azerbaijan’s imperialistic ambitions extend to the takeover of the entirety of Armenia. The more Armenia’s leaders make territorial concessions, the more Azerbaijan will be encouraged to demand further Armenian territories. The only solution is to arm Armenia’s military with modern lethal weapons and defend its territory from further Azeri incursions.