Արցախի ապագան ադրբեջանցիների հետ տեսնելու մոտեցումը բացառապես փաշինյանական ռեժիմի դիրքորոշումն է. Աբրահամյան
09:33 19/07/2023
«Իշխող քպ ներկայացուցիչը հայտարարում է, թե «մենք ճանաչել և հայտարարում ենք Ադրբեջանի տարածքում գոյություն ունեցող 120 հզ.-ոց հայկական համայնքի իրավունքներն ու սկզբունքները»:
Հիմա, այս պարագայում Արցախի նախագահը նստացույց կանի, հացադուլ կանի, թե գործադուլ, տարբեր դեսպանատների դիմաց ակցիաներ, մեկ է` մեր միջազգային գործընկերներն անընդհատ մեր «աչքն են մտցնելու» փաշինյանական ռեժիմի նմանատիպ հայտարարությունները:
Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, Արցախի ապագան ադրբեջանցիների հետ տեսնելու, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի հայկական համայնք դիտարկելու մոտեցումը բացառապես փաշինյանական ռեժիմի դիրքորոշումն է և որևէ կապ չունի հայ ժողովրդի կամքի և ցանկության հետ:
Արցախի հարցում բեկում մտցնելու ցանկություն ունեցող խմբերը` Արցախում, թե Հայաստանում, ԱՊԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆ օրակարգով դիմակայելու հնարավորություն պարզապես չունեն:
ՀԳ. քպ-ականի հարցազրույցը մեկնաբանություններում կտեղադրեմ և որքան էլ տհաճ լինի, սա պետք է լսեն հատկապես այն գործիչները, ովքեր Արցախում ստեղծված իրավիճակի պատճառների մասին խոսելիս վախենում ու խուսափում են հիշատակել ՀՀ իշխանություններին»։

Тигран Абрамян: Видение будущего армян Арцаха с азербайджанцами – исключительно позиция пашиняновского режима
15:45 19/07/2023
«Представитель правящей партии ″гражданский договор″ заявляет, дескать, ″мы признали и заявляем о правах и принципах существующей на территории Азербайджана 120-тысячной армянской общины″.
Теперь, в данных обстоятельствах, не важно, будет президент Арцаха проводить сидячий пикет, голодовку или забастовку, продолжатся ли акции перед различными посольствами – все равно, наши международные партнеры постоянно будут напоминать нам о подобных заявлениях пашиняновского режима.
Признание Арцаха в составе Азербайджана, видение будущего армян Арцаха с азербайджанцами, подход по рассматриванию Республики Арцах в качестве армянской общины Азербайджана является исключительно позицией пашиняновского режима и не имеет ничего общего с волей и желанием армянского народа.
У групп, желающих внести перелом в вопросе Арцаха – в Арцахе или в Армении, просто нет возможности оказать противодействие аполитической повесткой».
Абрамян в комментариях при этом опубликовал интервью депутата от  фракции «Гражданский договор» и отметил: «как бы неприятно это ни было, это должны услышать особенно те деятели, которые, говоря о причинах сложившейся в Арцахе ситуации, боятся и избегают упоминать власти Армении».