Ֆրանսիայում ավելի քան հազար մարդ ազատազրկման է դատապարտվել անկարգություններին մասնակցելու համար
Ֆրանսիայի դատարանները ավելի քան 1000 մարդու ազատազրկման են դատապարտել հունիսի վերջին և հուլիսի սկզբին տեղի ունեցած անկարգություններին մասնակցելու համար։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին չորեքշաբթի RTL ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է հանրապետության արդարադատության նախարար Էրիկ Դյուպոն-Մորետին։
«Ազատազրկման է դատապարտվել 1056 մարդ, որից 742-ը ստացել են իրական ժամկետներ, միջին ժամկետը 8,2 ամիս է, 600 մարդ արդեն ուղարկվել է կալանավայրեր»,- ասաց նա։
Նախարարը հավելեց, որ ընդհանուր առմամբ «կայացվել է 1278 վճիռ, որից 95 տոկոսը՝ դատվածության»։
Դյուպոն-Մորետին նաև նշել է, որ մոտ ապագայում դատավարություններ են լինելու ծնողների դեմ, որոնց երեխաները մասնակցել են անկարգություններին։ «Դրանք կլինեն: Ծնողները, ովքեր կարողանում են իրականացնել իրենց ծնողական իրավունքները, բայց չեն անում, վտանգում են երեխաների դաստիարակության գործընթացը: Դրան նվիրված հոդված կա քրեական օրենսգրքում և թույլ է տալիս նման պատիժը»,-ասել է նա:

Франция: тюремные сроки на участие в беспорядках получили более 1 тыс. человек
Суды во Франции приговорили к тюремному заключению более 1 тыс. человек за участие в беспорядках в конце июня и начале июля. Как передает ТАСС, об этом в среду в эфире радиостанции RTL заявил министр юстиции республики Эрик Дюпон-Моретти.
«1 056 человек были приговорены к лишению свободы, из них 742 человека получили реальные сроки. Средний срок заключения составляет 8,2 месяца. 600 человек уже были направлены в места лишения свободы», - сказал он.
Министр добавил, что всего «было вынесено 1 278 судебных решений, из них 95% - обвинительные приговоры».
Дюпон-Моретти также отметил, что в ближайшее время пройдут судебные процессы в отношении родителей, чьи дети участвовали в погромах. «Они (судебные процессы - прим. ТАСС) будут, - сказал он. - Родители, которые в состоянии осуществлять свои родительские права, но этого не делают, ставят под угрозу процесс воспитания детей. Посвященная этому статья существует в уголовном кодексе и позволяет за это наказывать».