220-օրյա շրջափակումը իր խիստ բացասական ազդեցությունն է թողել Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի գործունեության վրա։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարդգես Օսիպովը։
«Մենք արդեն բախվում ենք դեղորայքի խնդրին, մանավանդ՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում, որովհետև մինչ այդ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ ստանում էինք որոշակի քանակությամբ դեղորայք, բայց ոչ պահանջվսծ ամբողջ քանակով։ Եղած դեղորայքով կարողացել ենք վերջին շրջանում հաղթահարել իրավիճակը, բայց մեր պահուստը անսահմանափակ չէ։ Եվ, ցավոք սրտի, վերջին շրջանում հայտնվում ենք ծանր իրավիճակում՝ կապված անհրաժեշտ դեղորայքի, շուտ սպառվող ապրանքատեսակների հետ, որպեսզի կարողանանք նորմալ կազմակերպել բուժառուների բուժման ընթացքը»,-իրավիճակը ներկայացրել է Վ. Օսիպովը։
Նա նշել է, որ ստեղծված իրավիճակում փորձում են ամեն ինչ անել ու ապահովել բուժհաստատության` կենսական նշանակություն ունեցող գործունեությունը։

В блокадном Арцахе уже столкнулись с нехваткой медикаментов
220-дневная блокада Республики Арцах (НКР) со стороны Азербайджана крайне негативно отразилась на деятельности Степанакертского центра охраны здоровья матери и ребенка. Как сообщает «Арцахпресс», об этом в интервью 19 июля заявил исполнительный директор Степанакертского центра охраны здоровья матери и ребенка Вардгес Осипов.
«Мы уже столкнулись с нехваткой медикаментов, особенно сильно это наблюдается в последние две недели, потому что до этого мы получили определенное количество лекарств при посредничестве Международного комитета Красного Креста, пусть не в полном объеме, то в указанный временной промежуток лишились и этой возможности. Наши запасы не безграничны. И, к сожалению, в последние дни мы сталкиваемся с серьезной ситуацией отсутствия определенных лекарственных препаратов, расходных материалов, которые могли бы обеспечить нормальный лечебный процесс», – представил ситуацию В. Осипов.
Он отметил, что в сложившейся ситуации стараются сделать все возможное и обеспечить работу медучреждения, что имеет жизненно важное значение.