Նահանգապետ Մորա Հիլին՝ նախագահ Բայդենին. Ադրբեջանի գործողությունները չի կարելի հանդուրժել
Հուլիսի 19-ին Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) ողջունել է նախագահ Բայդենին ուղղված մի նահանգապետական նամակ, որում պարզաբանվում է, որ Ադրբեջանի գործողություններին, կապված Արցախի շարունակվող շրջափակման հետ, «չի կարելի հանդուրժել»։ 2023թ.-ի հուլիսի 10-ով թվագրված նամակը, ուղարկվել էր Մասաչուսեթսի նահանգապետ Մորա Հիլիի կողմից։
«Մենք ողջունում ենք նահանգապետ Հիլիին մարդու իրավունքների և հայ ժողովրդի նկատմամբ աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Թեև մենք գնահատում ենք վարչակազմի ակտիվ ներգրավվածությունը, սակայն, Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է, և հրատապ լրացուցիչ միջոցներ են անհրաժեշտ՝ վերջ դնելու այս անմարդկային շրջափակմանը և օգնելու կանխել հերթական Հայոց ցեղասպանություն»,–Ամերիկայի հայկական համագումարըի հաղորդմամբ,  հայտարարել են  Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանն ու Վան Գրիգորյանը:
Նախագահ Բայդենին ուղղված իր նամակում նահանգապետ Հիլին հայտարարել է, որ «արժանահավատ լրատվական հաղորդումներ, իրավապաշտպան կազմակերպություններ և ամերիկահայ համայնքի անդամներ ահազանգում են հերթական Հայոց ցեղասպանության ռիսկերի մասին։ Արցախում ապրող խոցելի հայերի համար առանց այն էլ լարված կենսապայմանների առավել ստորացմանն ուղղված Ադրբեջանի գործողություններին չի կարելի հանդուրժել»:
Նահանգապետը հորդորել է նախագահին «գտնել հնարավոր բոլոր ուղիները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար և շարունակել առաջ տանել շրջափակումը վերացնելու մեր դիվանագիտական ջանքերը»:
Այնուհետև, նահանգապետն ընդգծել է, որ «Մասաչուսեթսի Համագործակցությունը վաղուց ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը...»:

The Armenian Assembly of America (Assembly) on Wednesday welcomed a gubernatorial letter to President Biden making clear that Azerbaijan’s actions with respect to the ongoing blockade of Artsakh “cannot be tolerated.” The letter, dated July 10, 2023, was sent by Massachusetts Governor Maura Healey.
“We commend Governor Healey for standing in support of human rights and in support of the Armenian people,” stated Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian. “While we appreciate the active engagement of the Administration, the humanitarian crisis created by Azerbaijan’s blockade of Artsakh continues and additional measures are urgently needed to end this inhumane blockade and help prevent another Armenian Genocide,” the Co-Chairs emphasized.
In her letter to President Biden, Governor Healey stated that "credible news reports, human rights organizations, and members of the Armenian American community are sounding the alarm about the risks of another Armenian Genocide. Azerbaijan’s actions to further degrade already strained living conditions for the vulnerable Armenians living in Artsakh cannot be tolerated."
The Governor urged the President to “find any avenues possible to support…humanitarian assistance to the people of Nagorno-Karabakh, and continue forging ahead in our diplomatic efforts to lift the blockade.”
Further, the Governor highlighted that the "Commonwealth of Massachusetts has long recognized the independence of Nagorno-Karabakh..."