Արցախում ճգնաժամը ժամ առ ժամ լրջանում է,  հստակ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն. Ռուբեն Վարդանյան
15:32 20/07/2023
Արցախում ճգնաժամը ժամ առ ժամ լրջանում է, հստակ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն. Ռուբեն Վարդանյան
«Արցախում ճգնաժամը ժամ առ ժամ լրջանում է: Այս իրավիճակը հաղթահարելու համար հստակ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն:
1) Մարդասիրական օդային միջանցքի գործարկումն առաջնային նշանակություն ունի: ՄԱԿ–ի կամ միջազգային այլ կառույցների մարդասիրական առաքելությունները պետք է կարողանան ժամանել ուղիղ Ստեփանակերտ ու օգնություն տրամադրել:
2) Հնարավորինս շտապ Արցախ պետք է ուղարկվի ՄԱԿ-ի կամ այլ միջազգային կառուցի (ԵԽԽՎ, ԵՄ) փաստահավաք առաքելություն: Տեղում իրավիճակի անմիջական դիտարկումը թույլ կտա ավելի հստակ պատկերացում կազմել ճգնաժամի լրջության մասին:
3) Միջազգային միջնորդները՝ Վաշինգտոնից մինչև Փարիզ և Մոսկվա, պետք է ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա՝ փոփոխությունների հասնելու համար: Եթե նրանք դա չանեն, նրանց միջնորդական ջանքերն ապարդյուն կլինեն։
4) Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների առաքելությունը պետք է ՄԱԿ միջազգային պաշտոնական մանդատ  ստանա: ՄԱԿ-ը կարող է դիտարկել նաև Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելության ընդլայնման տարբերակներ, օրինակ՝ չինական խաղաղապահ կոնտինգենտի ներգրավմամբ։
5) Չափազանց կարևոր է հասկանալ, որ որքան էլ բարձրաձայնում են ճգնաժամի հումանիտար կողմի մասին, բայց առկա խնդիրներն ունեն քաղաքական և պատմական հիմքեր: Հայերի դեմ պետական մակարդակով ատելության քարոզը Ալիևի ավտորիտար վարչակարգի կարևոր հիմնասյուներից է: Այս փաստն անտեսել հնարավոր չէ:
6)Աշխարհահռչակ ու ազդեցիկ հայերն ու մեր ժողովրդի օտարազգի բարեկամներն իրենց ակտիվությամբ մեծ դեր կարող են խաղալ Արցախում ծավալվող ողբերգության մասին բարձրաձայնելու հարցում:
Ընկերներ, օգնեք Արցախի հայերի ձայնը լսելի դարձնել:
Միայն միահամուռ ուժերով ու կողք կողքի կանգնելով կարող ենք այս պատմական բարդ փուլը հաղթահարել:
Արցախը հայկական աշխարհի անբաժան մասն է, այս հողը մեր գենետիկ կոդի բաղկացուցիչն է, ուստի այս պայքարը բոլորինս է»։

Ruben Vardanyan calls for humanitarian air corridor to be opened to Artsakh
The severity of the humanitarian crisis in Artsakh (Nagorno-Karabakh) is evident as people are forced to resort to using limited portions of salt, Artsakh’s former State Minister Ruben Vardanyan said, calling for concrete steps to tackle the crisis, including the opening of a humanitarian air corridor to Artsakh.
"To address this situation, several actions should be taken:
1) Establishing an open humanitarian air corridor is of utmost importance, allowing UN or other humanitarian missions to have direct access to Stepanakert.
2) An urgent UN or other fact-finding mission needs to be deployed to the region. Witnessing the situation firsthand on the ground will provide a clearer understanding of the crisis.
3) Mediators from various countries, including Washington and Moscow, must exert pressure on Azerbaijan to bring about change. If they fail to do so, their mediation efforts will be futile.
4) Recognizing that the crisis is not only humanitarian but also rooted in political and historical factors is crucial. The perpetuation of state-sponsored anti-Armenian propaganda by Aliyev's authoritarian regime cannot be ignored.
5) It is vital for renowned Armenians to speak out and raise awareness about the crisis. By coming together and supporting each other, Artsakh's position as an integral part of the Armenian world can be reinforced, and together, we can overcome these challenges," Vardanyan said in a tweet on Wednesday.