Վահե Հովհաննիսյան. Արցախի հանդեպ պարտքերը տալու ժամանակը
«Այցելուների, սննդի քանակի և սնվելու էնտուզիազմով երևանյան ֆուդքորտերը անմարդկային հակասության մեջ են մտնում Արցախում տարրական ուտելիքի կարիք ունեցող 30 հազար երեխաների, հղիների իրականության հետ։
Չկան լավ և վատ ժողովուրդներ, բայց կան լավ կամ վատ վերնախավեր, որոնք ժողովուրդներից սարքում են մարդկանց հասարակություն։ Ումի՞ց սպասել սա։ Ումի՞ց սպասել ճիշտ ուղերձներ լայն զանգվածներին. իրավիճակի համահեղինակ իշխանությունի՞ց, արձակուրդային ընդդիմությունի՞ց, թե՞ Գարիկի կլիպի «լավերից»։
Գուցե մոլերի և ֆուդկորտերի սեփականատերերը մի օր փակեն դռները և ցուցանակ դնեն՝ «Չենք աշխատում՝ ի համերաշխություն սովամահ արվող Արցախի պայմաններում Արցախի մեր քույրերի ու եղբայրների»։ Եվ սննդի մի ահռելի ծավալ տանել թափել Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների դեսպանատների առաջ, ու կազմակերպել ակցիայի մեդիա սփռումը միջազգային մամուլով։
Իսկ գուցե դա անեն Արցախի անունով կարողություններ դիզած սեփականատերե՞րը։
Իսկ գուցե այդպես հնարավո՞ր է մոլերի և ֆուդկորտերի այցելուներին արթնացնել և ուղղել հրապարակ՝ վերջապես բարձրացնելով այս իրավիճակում այս կառավարության պիտանելիության հարցը։
Ո՞վ պետք է պաշտոնյաներին բացատրի, որ ձեր երեխաների անհոգ ֆոտոները դիսնեյլենդերից և կուշտ վայելքի տեղերից հրապարակելը անասնական վարքագիծ է, երբ քո ժողովրդի մի զգալի հատվածը սննդի ու դեղի ծայրահեղ կարիք ունի։ Իրականում պաշտոնյաներին պետք չէ բացատրել, այլ՝ ստեղծել մթնոլորտ, որ հնարավոր չլինի նման բան անելը, որը հնարավոր չլինի նման պաշտոնյա լինելը։
Հասել ենք մի եզրագծի, երբ դրսում Հայաստանի համար բողոքի ակցիաներ կազմակերպող սփյուռքահայերի մուտքը Հայաստան արգելվում է, և ողջունվում միայն «ծիրանի սեզոնին» Հայաստան՝ որպես ռեստորանների երկիր այցելողների մուտքը։
Հետո հերթով՝ պաշտոնյաներն ու իշխանական թիմը փորձելու են արդարանալ. «մենք չգիտեինք, մեզ ո՞վ էր բան ասում, մեզ ո՞վ էր մարդու տեղ դնում, ինչի՞ց էինք տեղյակ» և նման բաներ։ Չի անցնելու։
Երեկ Արցախից հնչեց կոշտ ձևակերպում՝ «Արցախից տարիներով սնված ու օգտվող «գործարարներին»՝ վերանայել սեփական վարքագիծը։ Սա պատահական չէր. աշխարհում չի եղել ծավալուն ողբերգություն՝ առանց հետագա «կոշտ ռազբորկայի»։ Դա էլ մի առանձին թեմա է։
Այս վիճակը չի լուծելու ո´չ Մոսկվան, ո´չ Բրյուսելը, ո´չ Վաշինգտոնը, ո´չ ընդդիմությունը, ոչ էլ՝ որևէ այլ կենտրոն։ Այս իրավիճակը մի օր վերածվելու է տոտալ ընդվզման, որի ո´չ ելքը, ո´չ ընթացքը ոչ ոք չի կարող կանխատեսել։ Իսկ մինչ այդ ամեն ինչ պետք է անել Արցախին օգնելու համար։ Կան լավ գաղափարներ, լավ առաջարկներ, կան տասնյակ հազարավոր մարդիկ ովքեր այդ ուղղությամբ մտածում են ու արդեն նաև գործում։ Ուրեմն կա հեռանկար»։

Ваге Оганнисян: Время возвращать долги Арцаху
«Ереванские фудкорты по числу посетителей, количеству еды и энтузиазму питания вступают в бесчеловечное противоречие с реальностью нуждающихся в самой простой пище 30 тысяч детей, беременных в Арцахе.
Нет хороших и плохих народов, но есть хорошие или плохие элиты, которые из народов создают общество людей. От кого этого ждать? От кого ждать правильных месседжей широким массам? От соавторов ситуации – властей РА, праздничной оппозиции или «хороших» из клипа Гарика?
Быть может, владельцам моллов и фудкортов на день закрыть двери и повесить табличку: «Мы не работаем в знак солидарности с нашими голодающими братьями и сестрами Арцаха». И колоссальный объем еды просто выбросить перед посольствами стран-сопредседателей Минской группы, параллельно тиражируя эту акцию в международной прессе?
А, может, это сделать собственникам, накопившим богатство именем Арцаха?
А, может, так можно будет пробудить посетителей моллов и фудкортов и направить их на площадь, подняв, наконец, вопрос пригодности этого правительства в данной ситуации?
Кто должен объяснить должностным лицам, что публикация беззаботных фотографий ваших детей из Диснейленда и других увеселительных мест – животное поведение, когда значительная часть твоего народа крайне нуждается в еде и лекарствах? В действительности, должностным лицам не нужно ничего объяснять, нужно создать атмосферу, при которой подобное поведение и наличие таких должностных лиц стали бы невозможными.
Мы дошли до грани, когда организующим за рубежом акции протеста для Армении армянам Диаспоры запрещается въезд в РА, приветствуется только посещение Армении как страны ресторанов в период появления абрикосов.
Потом по очереди должностные лица и представители команды власти начнут оправдываться, мол, «мы не знали, кто нам что-то говорил, кто нас считал нужным посвятить, мы разве блыи в курсе?» и так далее. Не пройдет.
Вчера из Арцаха прозвучала жесткая формулировка: «Предприниматели, обогатившиеся за счет Арцаха, должны пересмотреть собственное поведение». Это было не случайно. В мире не было ни одной масштабной трагедии – без дальнейшего «жесткого разбора полетов». Это отдельная тема.
Эту ситуацию не решит ни Москва, ни Брюссель, ни Вашингтон, ни оппозиция, ни какой-либо другой центр. Эта ситуация однажды выльется в тотальный бунт, ни исход, ни ход которого никто не может предсказать. А до этого нужно сделать все, чтобы помочь Арцаху. Есть хорошие идеи, хорошие предложения, есть десятки тысяч людей, которые думают и уже действуют в этом направлении. Значит, есть перспектива».