Սամցխե-Ջավախեթիի համալսարանի Ախալքալաքի մասնաճյուղում նոր ֆակուլտետներ են բացվում
Սամցխե-Ջավախեթիի համալսարանի Ախալքալաքի մասնաճյուղում բացվում են նոր ֆակուլտետներ: Jnews-ի հաղորդմամբ, այս տարի համալսարանն արդեն ստացել է Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչի վերապատրաստման հավատարմագիր, իսկ լրագրության մագիստրատուրայի ծրագիրը պատրաստ է հավատարմագրման դիմելու համար։
Սամցխե-Ջավախեթիի համալսարանի ռեկտոր Մակա Բերիձեն նշել է, որ ԱՄՆ դեսպանության ներգրավվածությամբ արդեն պատրաստել են վրացալեզու և անգլալեզու լրագրության մագիստրատուրայի ծրագիր։
«Լրագրության մագիստրատուրայի ծրագիրը շատ շուտով կներկայացվի հավատարմագրման: Ես վստահ եմ, որ շատ ուսանողներ, բացի բակալավրից, կստանան բարձր չափանիշների, Ամերիկյան համալսարանների կողմից պատրաստված մագիստրատուրայի ծրագրով ուսանելու հնարավորություն, որը հասանելի կլինի ինչպես Ախալցիխեում, այնպես էլ Ախալքալաքում։ Ինչպես նաև հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչի վերապատրաստման ծրագրի հավատարմագիրն արդեն պատրաստ է», – ասել է Բերիձեն։
Վերջինս նաև նշել է, որ պատրաստվում է չորս առարկայի ուսուցչի վերապատրաստման նախագծեր՝ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության:
Հիմա Սամցխե-Ջավախեթիի համալսարանի Ախալքալաքի մասնաճյուղում կա 3 ֆակուլտետ՝ բիզնեսի կառավարում, հումանիտար գիտությունների և իրավաբանական ֆակուլտետ։

В Ахалкалакском филиале Самцхе-Джавахетского университета откроются новые факультеты
В Ахалкалакском филиале Самцхе-Джавахетского университета открываются новые факультеты. В этом году университет уже получил аккредитацию на подготовку учителя Армянского языка и литературы, а программа магистратуры по журналистике готова подать заявку на аккредитацию.
Как передает jnews, ректор Университета Самцхе-Джавахети Мака Беридзе с радостью отмечает, что при участии посольства США уже подготовлена программа магистратуры по журналистике на грузинском и английском языках.
«Магистерская программа по журналистике в ближайшее время будет представлена на аккредитацию. Уверена, что многие студенты, помимо степени бакалавра, получат возможность обучаться по качественной магистерской программе, подготовленной американскими университетами, которая будет доступна как в Ахалцихе, так и в Ахалкалаки. Также уже готова программа аккредитации подготовки учителей армянского языка и литературы», — говорит Беридзе.
Она также отмечает, что готовит проекты по подготовке учителей по четырем предметам: математике, физике, химии и биологии.
В настоящее время Ахалкалакский филиал Самцхе-Джавахетского университета имеет 3 факультета: бизнес-администрирования, гуманитарный и юридический факультеты.