Արցախից 13 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 22-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 13 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Ավելի քան 200 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար:
Չնայած իրականացված ջանքերին՝ Կարմիր խաչը տևական ժամանակ չի կարողանում ապահովել խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարում Հայաստանից, քանի որ ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է նույնիսկ դեղորայքի մատակարարումը»,- հայտնում են նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 73 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Сегодня, 22 июля, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 13 пациентов вместе с сопровождающими переведены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 13 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
«Более 200 пациентов ждут транспортировки в медицинские центры Республики Армения – для получения неотложной медицинской помощи.
Несмотря на приложенные усилия, МККК уже длительное время не может обеспечить поставки крайне необходимых лекарств из Армении, поскольку азербайджанская сторона запрещает даже поставки медикаментов», – указывают в министерстве.
В настоящее время 24 ребенка проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», 7 находятся в отделении неонатологии и реанимации.
73 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 6 пациентов находятся в реанимационном отделении, 2 из них – в крайне тяжелом состоянии.