Շրջափակման պատճառով անհնար է դարձել արցախցիների մասնակցությունը համահայկական և միջազգային մրցաշարերին
Ըստ պլանի` պետք է կազմակերպվեին բազմաթիվ ճամբարներ` ոչ միայն Արցախի տարածքում, այլ նաև՝ Հայաստանի Հանրապետությունում և արտերկրում: Սակայն ստեղծված իրավիճակում Արցախի տարածքից դուրս երեխաների հանգիստը կազմակերպելն անհնար է: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Նորայր Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով շրջափակման հարուցած խնդիրներին։
«Որպես այլընտրանք` մենք փորձում ենք Արցախի տարածքում կազմակերպել ճամբարներ` թեկուզ փոքր խմբերի համար, ստեղծված իրավիճակում երեխաների առօրյան փոքր֊ինչ գունավորելու, ակտիվ հանգիստ ու ժամանց ապահովելու համար»,-նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով շրջափակման հետևանքով սպորտի ոլորտում առաջացած խնդիրներին՝ Ն. Մկրտչյանն իրազեկել է, որ օգոստոսի սկզբին Արցախի մարզիկները պետք է մասնակցեին ՀՀ-ում մեկնարկող համահայկական խաղերին:
«Այն մարզիկները, ովքեր գտնվում են Արցախում, զրկված են այդ հնարավորությունից։ Արցախի ֆոտբոլի հավաքական թիմը պետք է մասնակցեր Աբխազիայի ընտրանու հետ հանդիպմանը, սակայն նույն պատճառով դա ևս չեղարկվեց: Արցախցի մարզիկները Հայաստանի հավաքականի կազմում պետք է մասնակցեին նաև մի շարք միջազգային մրցաշարերի, ինչը նույնպես, ցավոք, չհաջողվեց»,-իրազեկել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարը:

Artsakh athletes unable to compete at pan-Armenian, int'l tournaments amid blockade
Many camps were to be organized not only in the territory of Artsakh, but also in Armenia and abroad.
However, due to the blockade imposed by Azerbaijan, it is impossible to organize children's holidays outside the territory of Artsakh, Artsakhpress reports, citing Artsakh's Minister of Education, Science, Culture and Sports Norayr Mkrtchyan.
"As an alternative, we are trying to organize camps in the territory of Artsakh, even for small groups, in order to add some colors to the children's daily life in the current situation, to provide active rest and entertainment," the minister noted.
Referring to the problems caused by the blockade in the field of sports, Norayr Mkrtchyan informed that at the beginning of August the athletes of Artsakh were supposed to participate in the Pan-Armenian Games in Armenia.
"The athletes who are in Artsakh are deprived of that opportunity. The athletes from Artsakh were to take part in a number of international tournaments as part of the Armenian national team, which is, unfortunately, impossible due to the current situation," informed the minister.