«Սերժ Սարգսյանի ուղերձը հուսահատության կոչ չէ, այլ Արցախի հարցն իր բոլոր առանձնահատկություններով տիրապետող մարդու ահազանգ»
Սերժ Սարգսյանի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին ուղղված բաց նամակը, շատ խորքային էր և բազմաշերտ ու իրականում ուղերձներ էր պարունակում և´ միջազգային հանրության հիմնական դերակատարներին, և´ Ադրբեջանին, և´ Հայաստանին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այս ուղերձը հուսահատության կոչ չէ, այլ մշտապես պայքարի մեջ գտնվող ու Արցախի հարցն իր բոլոր առանձնահատկություններով տիրապետող մարդու ահազանգ, ով իր հնարավորությունների ողջ ուժով պայքարում է հանուն հայկական Արցախի:
Երրորդ նախագահի նամակի մի հատված վերաբերվում է բոլոր այն անձանց, ովքեր համարում են, որ Արցախում տեղի ունեցողը որևէ վտանգ չի ներկայացնում հայաստանյան իրենց անհոգ կյանքին.
«Լռել կամ շատ ավելի ժամանակ չհատկացնել Արցախի հարցին այսօր նշանակում է, որ շատ շուտով ձեր երկրները ստիպված սկսելու են ժամանակ հատկացնել արդեն «Հայաստանի հարցին»: Սա շատ տեսանելի սցենար է ապաշնորհ բանակցողի պարագայում, առավել ևս, որ բոլորի աչքի առաջ արդեն իսկ օկուպացված է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի զգալի հատված»:
Իշխանության հիմնական դեմքերը` տարբեր կարգավիճակներով, մեր ժողովրդին համոզել ու համոզում են, որ ճիշտը հանձնվել է, պայքարելն անիմաստ է և որ Արցախի հանձնումը Հայաստանին անվտանգություն ու զարգացում է բերելու:
Արցախի կորուստը ճանապարհ է բացելու Հայաստանի դեմ թուրքական նոր արշավանքին, որովհետև մեր թշնամիների հիմնական թիրախը Հայաստանն է, իսկ Արցախն այդ ճանապարհին գտնվող անառիկ ամրոց է, որը մշտապես իր վրա է վերցրել հայկական աշխարհին ուղղվող հարվածները»,- գրել է պատգամավորը։

Т. Абрамян: Открытое письмо Сержа Саргсяна содержало месседжи и акторам международного сообщества, и Баку, и Еревану
Открытое письмо, направленное третьим президентом Армении Сержем Саргсяном руководителям стран Минской группы ОБСЕ, было очень глубоким и многослойным, в действительности содержало месседжи и основным акторам международного сообщества, и Азербайджану, и Армении. Об этом написал Секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Это послание – не призыв отчаяния, а сигнал тревоги от человека, который постоянно находится в борьбе и владеет вопросом Арцаха со всеми его особенностями, который всеми возможностями борется за армянский Арцах.
Отрывок письма третьего президента касается всех тех лиц, которые считают, что происходящее в Арцахе не представляет какой бы то ни было угрозы для их беззаботной жизни в Армении:
«Молчать или не уделять намного больше времени Арцахскому вопросу сегодня означает, что очень скоро Ваши страны вынужденно начнут уделять время уже «Армянскому вопросу». Это очень видимый сценарий в обстоятельствах бездарного переговорщика, тем более что на глазах у всех уже оккупирована значительная часть суверенной территории РА».
Основные представители власти с различными статусами убеждали и убеждают наш народ в том, будто правильнее – сдаться, бороться бессмысленно и что сдача Арцаха принесет Армении безопасность и развитие.
Потеря Арцаха откроет путь для нового турецкого вторжения в Армению, потому что главная цель наших врагов – Армения, а Арцах – неприступная крепость на этом пути, которая всегда принимала на себя удары, наносимые против армянского мира», – написал депутат.