Գանձայում 56-րդ անգամ նշվել է «Տերյանական պոեզիա»-ի օրը
հուլիսի 23-ին Նինոծմինդայի շրջանի Գանձա գյուղում հանդիսավորությամբ նշվել է «Տերյանական պոեզիայի» օրը։ Այս տոնը նշվում է արդեն 56-րդ անգամ:
Հայ մեծ քնարերգու, բանաստեղծ Վահան Տերյանին նվիրված տոնը նշելու եկել էին ոչ միայն Նինոծմինդայից և Ախալքալաքից, այլ նաև Հայաստանից, Ռուսաստանից և Վրաստանի այլ քաղաքներից: Մինչ համերգային մասի մեկնարկը, հյուրերն այցելել են հայ մեծ գրող Վահան Տերյանի տուն-թանգարան և տուն-թանգարանի ցուցասրահ, որը վերանորոգվել է 2021 թվականին «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի կողմից։ Այնուհետև Սուրբ պատարագ է մատուցվել Գանձայի Սուրբ Կարապետ եկեղեցում, որից հետո էլ սկսվել է համերգային մասը:
«Ավանդական օր է սա: Պոեզիայի օրն է, և հիմնական շեշտը դրվում է Տերյանի ստեղծագործությունների վրա, որոնք արտասանվում են, որոնք երգվում են, որոնք թարգմանված են տարբեր լեզուներով: Այս բեմում հնչում են այդ ստեղծագործությունները: Ունենք բազմաթիվ հյուրեր ինչպես մեր երկրից, այնպես էլ Հայաստանից: Մինչև երեկո կշարունակվի միջոցառումը», – ասել է Նինոծմինդայի քաղաքապետ Անիվարդ Մոսոյանը:

В селе Гандза в 56-й раз отметили День поэзии Терьяна
В селе Гандза Ниноцминдинского района 23 июля в 56-й раз торжественно отметили День поэзии Терьяна. Об этом пишет jnews.ge
В Гандзе было многолюдно, отметить праздник, посвященный великому армянскому лирику и поэту Ваану Терьяну, приехали люди не только из Ниноцминды и Ахалкалаки, но и из Армении, России и других городов Грузии.
Перед началом концерта гости посетили дом-музей Ваана Терьяна и выставочный зал дома-музея, отремонтированный в 2021 году фондом «Поддержка Джавахети». После этого в церкви Сурб Карапет Гандзы была отслужена Святая Литургия, после чего началась концертная часть.
«Это традиционный день. Это день поэзии, и основное внимание уделяется произведениям Терьяна, которые можно продекламировать, пропеть, переводятся на разные языки. С этой сцены звучат эти произведения», – сказала мэр города Ниноцминда Анивард Мосоян.