Իրանի ԱԳՆ. Թեհրանն աջակցում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ բանակցություններին
Իրանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության շուրջ բանակցությունների նոր փուլը։ IRNA գործակալոթյան հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին՝ հայտնելով Թեհրանի պատրաստակամությունը՝ նպաստել Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին։
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակն իր ամենշաբաթյա ասուլիսում Հարավային Կովկասը Թեհրանի համար նշանակալի հարց է անվանել։
«Իրանն աջակցում է հարևանների միջև տարաձայնությունների լուծման խաղաղ գործընթացին», - ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում այսօր կայցելի Թեհրան՝ ի պատասխան իրանցի գործընկերոջ Երևան կատարած այցի։ Նրա խոսքով, Իրանի և Հայաստանի արտգործնախարարները կքննարկեն համագործակցությունը էներգետիկայի, տնտեսության, հյուպատոսական ծառայությունների ոլորտներում։
Հիշեցնենք, որ Արարատ Միրզոյանն արդեն Իրանում է. Թեհրանում նա հանդիպել է իր իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի հետ։

МИД Ирана: Тегеран поддерживает мирные переговоры между Ереваном и Баку
Иран поддерживает новый раунд переговоров о мире между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил представитель МИД Ирана Насер Канани, выразив готовность Тегерана к установлению стабильного мира в Кавказе. Его слова приводит ИРНА.
Пресс-секретарь внешнеполитического ведомства Ирана в понедельник на своей еженедельной пресс-конференции назвал Южный Кавказ значимым вопросом для Тегерана.
«Иран поддерживает мирный процесс решения разногласий между соседями», - добавил он.
«Глава МИД Армении в рамках двусторонних отношений сегодня прибудет с визитом в Тегеран в ответ на визит иранского коллегу в Ереван», - заявил также дипломат.
По его словам, министры иностранных дел Ирана и Армении обсудят сотрудничество в сферах энергетики, экономики, консульские услуги.
Напомним, Арарат Мирзоян уже в Иране: в Тегеране он встретился со своим иранским коллегой Хоссейном Амиром Абдоллахианом.