Լավրովը Բայրամովի հետ հանդիպմանը. ԼՂ-ին և դրա հետ կապված ամեն հարց արժանի են կանոնավոր ուշադրության
«Մենք ցանկանում ենք այսօրվա հանդիպումը օգտագործել մեր տարածաշրջանի կարևորագույն խնդիրներից մեկը լուծելու համար, ես նկատի ունեմ Հարավային Կովկասում իրավիճակի երկարաժամկետ կայունացումը»,- Մոսկվայում ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների ժամանակ իր բացման խոսքում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նաև նշել է. «Մենք համոզված ենք, որ դրա ամենակարճ ճանապարհը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների իրականացումն է (1, 2, 3, 4): Մի շարք լրացուցիչ փաստաթղթեր են պատրաստվում մեր ղեկավարների կողմից քննարկման համար։
Մենք ցանկանում ենք հատուկ ուշադրություն դարձնել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման վերաբերյալ ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների իրականացմանը։ Մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել դրան, այդ թվում՝ հարթակ տրամադրելով այն ստորագրման համար։
Բայց Լեռնային Ղարաբաղին և դրա հետ կապված ամեն հարց արժանի են կանոնավոր ուշադրության։ Նկատի ունեմ հումանիտար իրավիճակը, որն այժմ մեծ ուշադրություն և մեկնաբանությունների է արժանանում  միջազգային հանրության շրջանում։ Մենք գնահատում ենք, որ մեր ադրբեջանցի ընկերները հասկանում են Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Սա կենտրոնական խնդիրներից մեկն է»։

Лавров – на встрече с Байрамовым: Вопросы, касающиеся Нагорного Карабаха и всего, что с ним связано, заслуживают регулярного внимания
17:52 25/07/2023
Хотим использовать сегодняшнюю встречу для решения одного из самых важных вопросов нашего региона, имею ввиду долгосрочную стабилизацию на Южном Кавказе. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров во вступительном слове в ходе переговоров с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Москве 25 июля.
«Убеждены, что кратчайший путь к этому – выполнение всех положений имеющихся трехсторонних заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении (1, 2, 3, 4). Готовится ряд дополнительных документов на рассмотрение наших лидеров.
Хотели бы уделить особое внимание реализации договоренностей на высшем уровне  по  заключению мирного договора между Баку и Ереваном.  Готовы этому всячески содействовать, в том числе предоставить площадку для этого подписания.
Но и другие вопросы, касающиеся Нагорного Карабаха и всего, что с ним связано, заслуживают регулярного внимания. Имею ввиду гуманитарную ситуацию, которая сейчас вызывает много внимания и комментариев в международном сообществе. Ценим, что наши азербайджанские друзья понимают необходимость обеспечения прав и безопасности армянского населения Карабаха. Это один из центральных вопросов», – отметил Лавров.