«Ժողովուրդ». Հայաստանի եղած և արդեն քայքայված դիվանագիտության ներկայացուցիչները իշխանական դրածոներն են
09:17 26/07/2023
«Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը վերջին երկու տարվա ընթացքում դրամաշնորհային ծրագրով ՀՀ դիվանագիտական դպրոցին հատկացրել է 449 մլն 098 հազար դրամ: Մինչ այդ որևէ հատկացում չկա, համենայնդեպս պետական գնումների մասին առցանց հարթակում այդ մասին ոչինչ նշված չէ:
Տեղեկացնեք, որ ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցը կամ Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցը հիմնվել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2009 թվականի սեպտեմբերին: Դպրոցի առաջնային նպատակներն են Արտաքին գործերի նախարարության համակարգի համար դիվանագիտական կադրերի պատրաստումը:
Արդեն 14 տարի է, ինչ գործում է դիվանագիտական դպրոցը: Այս ընթացքում հայաստանյան դիվանագիտությունը որևէ շոշափելի արդյունք չի ունեցել:
Այն ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը պատերազմական գործողությունների թատերաբեմում էր, դիվանագիտական լուրջ հարաբերություններ ծավալելու փոխարեն, փրփուրներից էր կախվում իշխանությունը: Այն ժամանակ, երբ ճիշտ դիվանագիտական քայլերն ամենաանհրաժեշտն էին Հայաստանի համար, մենք չտեսանք 10 տարուց ավել գործող կառույցի «արտադրած ռեսուրսները»: Հայաստանի եղած և արդեն քայքայված դիվանագիտության ներկայացուցիչները իշխանական դրածոներն են, ովքեր անցյալում նույնիսկ որևէ կապ չեն ունեցել դիվանագիտական բանակցությունների հետ:
Օրինակ՝ ԱԳՆ նախարար Արարատ Միրզոյանը, նրա տեղակալ Վահե Գրիգորյանը, Մնացական Սաֆարյանը, Պարույր Հովհաննիսյանը, Վահան Կոստանյանը, Ամերիկայում դիվանագիտական ծառայություն կատարող Լիլիթ Մակունցը, Իսպանիայում՝ Սոս Ավետիսյանը, Գերմանիայում Վիկտոր Ենգիբարյանը ներկայացնում են Հայաստանը, սակայն չունեն դիվանագիտական կրթություն:
Մինչդեռ, համակարգում ներկայացուցիչների մեծ մասի աստիճանը արտակարգ և լիազոր դեսպան է, սակայն նրանք ոչ մի կապ չունեն դիվանագիտության հետ` ո՛չ կրթություն ունեն, ո՛չ մասնագիտացում։
Ո՞ւր է այն ռեսուրսը, որը պետք է օգտագործվեր Հայաստան-Թուրքիա բանակցությունների համար, և ինչո՞ւ պիտի Հայաստանի անունից թուրք դեսպան Սերդար Քըլըչի հետ հանդիպմանը հայաստանյան ներկայացուցիչը լիներ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, որը դիվանագիտություն բառի հետ անգամ կապ չունի։
Այսպիսով, ինչի՞ համար է այն կառույցը, որը նպատակին չի ծառայում, ինչի՞ համար են ՀՀ պետական բյուջեից ներկայիս իշխանությունների օրոք միլիոնավոր ներդրումներ արվում, որոնք անարդյունք են մնում, և վերջապես ինչի՞ համար է դեռ կանգուն այն կառույցը, որն իր առաջնային նպատակը չի իրականացնում: Դիվանագիտությունը չի լուծում ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Արցախի առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավերները, և շարունակ կրակոցն է իր «գործն անում»»։

«Жоховурд»: Представители развалившейся дипломатии Армении – ставленники властей
Министерство иностранных дел Республики Армения за последние два года по грантовой программе выделило дипломатической школе 449 млн. 098 тыс. драмов. До этого, какого-либо бюджетного финансирования школе не выделялось, по крайней мере, на онлайн площадке государственных закупок об этом ничего нет, пишет газета «Жоховурд».
«Отметим, что дипломатическая школа МИД Армении была основана решением правительства в сентябре 2009 года. Первоочередной целью школы является подготовка дипломатических кадров для системы министерства иностранных дел. Школа действует уже 14 лет. За это время армянская дипломатия не зафиксировала каких-либо ощутимых результатов.
В период, когда Армения оказалась театром военных действий, вместо установления серьезных дипломатических отношений, власти цеплялись за пену. Когда необходимы были правильные дипломатические шаги, мы не видели подготовленные действующей более 10 лет структурой ″ресурсы″. Представители существующей и уже развалившейся дипломатии Армении – ставленники властей, которые в прошлом не имели никакого отношения к дипломатии.
Например, министр иностранных дел Арарат Мирзоян, его заместители Ваге Григорян, Мнацакан Сафарян, Паруйр Ованнисян, Ваан Костанян, осуществляющая дипломатическую миссию в Америке Лилит Макунц, посолы в Испании – Сос Аветисян и в Германии – Виктор Енгибарян представляют Армению, однако не имеют дипломатического образования.
Между тем, большинство из них имеет статус Чрезвычайного и Полномочного посла, но не имеет никакого отношения к дипломатии – ни образования, ни специализации.
Где тот ресурс, который должен был быть использован для переговоров Армения-Турция, и почему от имени Армении на встречах с турецким послом Сердаром Кылычем выступает заместитель председателя Национального Собрания Рубен Рубинян, который не имеет никакого отношения к слову дипломатия?
Итак, для чего нужна структура, которая не служит своей цели? Почему при нынешней власти из госбюджета предоставляются миллионы, которые не дают никакого результата? И наконец, зачем вообще нужна структура, которая она не выполняет свою первоочередную цель? Дипломатия не решает стоящих ни перед Арменией, ни перед Арцахом серьезнейших вызовов, ″свое дело″ постоянно делает выстрел», - пишет газета.