«Ազնավուրը Կասպարյանի աչքերով» ցուցահանդես Փարիզում
Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանում բացվել է ֆրանսահայ մեծանուն լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանի՝ «ԱԶՆԱՎՈՒՐԸ ԿԱՍՊԱՐՅԱՆԻ ԱՉՔԵՐՈՎ» ցուցահանդեսը։
Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակին նախընթաց Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանը, համագործակցելով Լիդիա Կասպարյանի և «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ, ներկայացնում է նախկինում չհրապարակված լուսանկարների բացառիկ ցուցադրություն։
«Ազնավուր» հիմնադրամից հայտնում են, որ ներկայացված շուրջ հարյուր լուսանկարների հեղինակը ֆրանսահայ հայտնի լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանն է, ով իր օբյեկտիվում հավերժացրել է 1960-ականներին Ֆրանսիայում և աշխարհում մեծ հռչակ վայելող մեծանուն շատ արտիստների ու գործիչների՝ «The Beatles», Բրել, Գենսբուր, Հալիդեյ, «The Rolling Stones» և այլք:
«1960 թվականին Փարիզի «Ալհամբրա» սրահում կայացած հայտնի համերգի ժամանակ Կասպարյանն առաջին անգամ հնարավորություն ունեցավ լուսանկարելու հորս։ Այդուհետ, շնորհիվ սուր աչքի և տեխնիկական վարպետության, նա կարողացավ յուրօրինակ ձևով հավերժացնել Ազնավուրի կյանքի և կարիերայի բազմաթիվ այլ առանցքային պահեր։ Սև ու սպիտակ, թե գունավոր՝ յուրաքանչյուր լուսանկար մի պատմություն է պատմում, փոխանցում մի հույզ, վավերագրում ճշմարտությունը: Թույլ տվեք ձեզ զգալ այդ լուսանկարների հավերժական գեղեցկությունը և ընկղմվել Շառլ Ազնավուրի տիեզերքում՝ շնորհիվ Ռոժե Կասպարյանի տաղանդավոր աչքի»,- ցուցադրության մասին խոսելով՝ նշում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը։
«Ազնավուրը Կասպարյանի աչքերով» ցուցահանդեսը հարգանքի տուրք է մատուցում մեծ արտիստին ու ներկայացնում նրա կյանքի պատմության կարևոր շատ դրվագներ: Իսկ Ազնավուրի կենսագրությունը սերտորեն կապված է Փարիզի 9-րդ թաղամասի և հատկապես Նավարեն փողոցի հետ, որտեղ ապրում էր իր ընտանիքը: Ազնավուրը նաև հայ ինքնության դեսպանն էր ու ամուր թելերով կապված էր հայրենիքին, ինչը ևս կարող ենք վերաբացահայտել ցուցադրված լուսանկարների շարքի միջոցով:

Выставка «Азнавур глазами Каспаряна» открылась в Париже
18 июля в Париже, в мэрии 9-го округа, открылась выставка известного французско-армянского фотографа Роже Каспаряна «Азнавур глазами Каспаряна».
В рамках подготовки к столетию Шарля Азнавура мэрия 9-го округа в сотрудничестве с Лидией Каспарян и Фондом Азнавура предлагает вашему вниманию уникальную выставку ранее не публиковавшихся фотографий.
Как сообщают из фонда «Азнавур», автором около ста представленных фотографий является известный французско-армянский фотограф Роже Каспарян, увековечивший в своем объективе многих известных артистов и других деятелей, прославившихся во Франции и мире в 1960-е годы. «Битлз», Брель, Генсбур, Холлидей, «Роллинг Стоунз» и другие.
«В 1960 году Роже Каспаряну представилась возможность впервые сфотографировать моего отца во время знаменитого концерта в парижском зале Альгамбра. С тех пор, благодаря своему острому глазу и техническим навыкам, он смог уникальным образом увековечить многие другие ключевые моменты жизни и карьеры Шарля Азнавура. Черно-белая или цветная, каждая фотография рассказывает историю, передает эмоции, документирует правду. Позвольте себе ощутить вечную красоту этих фотографий и погрузиться во вселенную Шарля Азнавура благодаря талантливому глазу Роже Каспаряна», — говорит о выставке Николя Азнавур, соучредитель и председатель «Фонда Азнавура».
Выставка «Азнавур глазами Каспаряна», бесценное свидетельство музыкальной и культурной истории, отдает дань уважения артисту с тысячей талантов. Посол всех армян, его история тесно связана с 9-м округом и улицей Наварин, 22, где жила его семья.