«Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ  բանակցություներում ոչ մի լուրջ ձեռքբերում այս պահի դրությամբ գոյություն չունի. Ոսկանյան
10:20 27/07/2023
«Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ բանակցություներում ոչ մի լուրջ ձեռքբերում այս պահի դրությամբ գոյություն չունի. Ոսկանյան
«Հայաստանի և արհեստածին Ադրբեջանի միջև, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ  բանակցություներում, եթե մի կողմ թողնենք դիվանագիտական պաճուճանքները, ոչ մի լուրջ ձեռքբերում այս պահի դրությամբ գոյություն չունի։
Նման բան չի կարող լինել ըստ էության, քանի որ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի նպատակը, ոչ թե խաղաղությունն է, այլ Հայաստանի լիարժեք, անվերապահ ու անդառնալի կապիտուլյացիան և փաստացի «պետություն-ուրվական» դառնալը։
Ըստ այդմ, նաև խիստ պրագմատիկ ելքը միակն է՝ Հայաստանի համատարած, որակյալ և խելամիտ ռազմականացումը շատ պարզ և հասկանալի բանաձևով՝ դաշնակիցների հնարավորին լայն շրջանակով և ներքին ռեսուրսների գերհամախմբմամբ պետություն-ամրոց, որն ամեն պահի պետք է պատրաստ լինի ոչ միայն դիմագրավելու, այլ նաև կործանիչ հարվածներ հասցնելու թշնամական ցանկացած նկրտման հիբրիդային պատերազմին բնորոշ անզուգաչափ մեթոդաբանությամբ։
Հայաստանում պետություն-ամրոցի կերտմանը զուգահեռ պետք է իրականացվի նաև թշնամու արհեստածին կազմավորման հնարավորին խարխլման և քայքայման նույնչափ համատարած որակյալ, խելամիտ և մեթոդական, այլ ոչ թե դրվագային ծրագիր։
Սրանք բոլորը չափազանց մեծ նվիրում ու կամք պահանջող և միայն բարդ ու քրտնաջան աշխատանքի տիրույթներ են, սակայն ո՞վ է ասել, որ Առաջավոր Ասիայում պետություն ունենալը և այն զարգացնելն ու հզորացնելը հեշտ գործ է»։

Вардан Восканян: На данный момент каких-либо серьезных достижений в переговорах вокруг так называемого «мирного договора» нет
15:28 27/07/2023
Если оставить в стороне дипломатическую вычурность, то в переговорах между Арменией и искусственно созданным Азербайджаном вокруг так называемого «мирного договора» на данный момент нет какого бы то ни было серьезного достижения. Об этом пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
«По сути, это и невозможно, поскольку целью варварского бакинского режима является не мир, а полная, безоговорочная и необратимая капитуляция Армении и превращение ее в де-факто «государство-призрак».
Посему, единственный, также крайне прагматичный, выход – повсеместная, качественная и разумная милитаризация Армении по очень простой и понятной формуле: государство-крепость с максимально широким кругом союзников и сверхконсолидацией внутренних ресурсов, которое в любой момент должно быть готово не только оказывать противодействие, но и нанести разрушительные удары в ответ на любое вражеское устремление по характерной для гибридной войны несоразмерной методологии.
Параллельно с построением государства-крепости в Армении должна быть реализована столь же повсеместная качественная, разумная и методичная, а не эпизодическая программа максимального разрушения и расшатывания вражеского искусственного образования.
Все это – плоскости, требующие чрезмерно большой преданности и воли и только тяжелой и усердной работы. Но кто сказал, что иметь государство в Центральной Азии, развивать и укреплять его – легкая задача?» – указал Вардан Восканян.