Արցախի բռնի տեղահանվածներ. Մեր վերադարձը պետք է ապահովեն ՄԱԿ խաղաղապահ զորքերը
«Մենք՝ Արցախի Հանրապետության /Լեռնային Ղարաբաղի/ Շուշիի, Մարտունու, Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Քարվաճառի և Քաշաթաղի շրջաններից բռնի տեղահանված և փախստական դարձած մի քանի տասնյակ հազար հայերի շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպություններս, մեր տարակուսանքն ու զայրույթն ենք արտահայտում՝ հուլիսի 25-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից հնչեցված մտքերի կապակցությամբ։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավասարության նշան է դնում Ադրբեջանի հայաբնակ շրջաններից, Արցախի Հանրապետության ցեղասպանությունից փրկված հայ փախստականների և ժողովուրդների սեգրեգացիայի հետևանքով Հայաստանի տարածքը լքած ադրբեջանցիների միջև։
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք ՌԴ իշխանություններին, որ Հայաստանից տեղափոխված ադրբեջանցիները հնարավորություն են ունեցել փոխանակել իրենց տները, իրենց հետ տեղափոխել իրենց ունեցվածքը, Հայաստանի Հանրապետությունից ստանալ փոխհատուցում։
Ի տարբերություն ադրբեջանցիների, հայ փախստականները մազապուրծ փրկվել են ցեղասպանությունից, իսկ ովքեր չեն հասցրել կամ չեն կամեցել լքել իրենց բնակավայրերը, դաժանաբար սպանվել են իրենց տներում կամ բակերում։
Ընդգծում ենք, որ վերադառնալու մեր իրավունքը արձանագրված է Հայաստանի վարչապետի, ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի՝ 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետում, որտեղ ասված է. «Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո»:
Ելնելով վերոհիշյալից, կոչ ենք անում  միջազգային հանրությանը, ՄԱԿ-ին  մեր վերադարձի պայմանների ապահովման համար քննարկումների պատշաճ ֆորմատ ստեղծել, ներառելով ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչներին: Մեր վերադարձը պետք է ապահովեն ՄԱԿ խաղաղապահ զորքերը, այլապես մենք չենք կարող ունենալ անվտանգության երաշխիքներ։
Համոզված ենք նաև, որ հակամարտության ներկա փուլում չկա այլընտրանք, քան՝ Արցախի և Ադրբեջանի հանրապետությունների պաշտոնյաների ուղիղ բանակցությունները, միջազգային երաշխավորների միջնորդությամբ։

Насильственно перемещенные из Арцаха: Наше возвращение должны обеспечить миротворческие силы ООН
Общественные организации, представляющие интересы десятков тысяч насильстввенно перемещенных и ставших беженцами жителей Шушинского, Мартунинского, Аскеранского, Гадрутского, Мартакертского, Карвачарского и Кашатагского районов Республики Арцах (НКР), выражают свое недоумение и возмущение по поводу заявлений, сделанных министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым по итогам встречи министров ИД Армении, России и Азербайджана.
В заявлении общественных организаций говорится:
«Министр иностранных дел РФ поставил знак равенства между спасшимися от геноцида жителями армянонаселенных районов Азербайджана и азербайджанцами, покинувшими территорию Армении в результате сегрегации народов.
Еще раз напоминаем руководству Российской Федерации, что азербайджанцы, покинувшие Армению, имели возможность обменять свои дома, перевезти с собой движимое и недвижимое имущество, получили компенсацию от правительства Республики Армения.
В отличие от азербайджанцев, армянские беженцы чудом спаслись от геноцида, а все, кто не успел или не пожелал покинуть свои родные места, были зверски убиты в своих домах или на приусадебных участках.
Подчеркиваем, что наше право на возвращение зафиксировано в пункте 7 трехстороннего Соглашения от 9 ноября 2020 года, подписанного премьер-министром Армении, президентом РФ и президентом Азербайджана, в котором говорится:  «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев».
Исходя из вышеизложенного, мы призываем международное сообщество, ООН создать надлежащий формат для обсуждения условий нашего возвращения с привлечением представителей Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Наше возвращение должны обеспечить миротворческие силы ООН, иначе у нас не может быть гарантий безопасности.
Мы также убеждены, что на нынешнем этапе конфликта нет альтернативы прямым переговорам между официальными лицами Республики Арцах и Азербайджана при посредничестве международных гарантов.
Мы призываем Российскую Федерацию в своей официальной позиции исходить из этой отправной точки.
Мы призываем премьер-министра Республики Армения поднять наш вопрос во всех международных инстанциях.