Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են երաշխավորել անվտանգությունն ու ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով․ Բորել
08:55 27/07/2023
Եվրոպական միությունը խորապես մտահոգված է հումանիտար լուրջ իրավիճակով, որին բախվում է տեղի բնակչությունը նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
«Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը ավելի քան յոթ ամիս խոչընդոտվում է՝ չնայած այն վերաբացելու մասին Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին։
Դեղորայքն ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքները սակավ են կամ արդեն սպառվել են, ինչը սարսափելի հետևանքներ է ունենում տեղի բնակչության համար։ Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են երաշխավորել անվտանգությունն ու ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով և թույլ չտալ հետագա էսկալացիա։
ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել Բաքվի՝ Աղդամով ապրանքներ մատակարարելու պատրաստակամությունը, բայց դա չպետք է դիտարկվի որպես Լաչինի միջանցքի բացման այլընտրանք»,- հայտնել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
ԵՄ-ն նաև նշում է, որ ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը տարածաշրջանում խիստ տուժել է, և կոչ է անում  ամբողջությամբ վերսկսել այն՝ ներառյալ բժշկական նպատակներով տարհանումը և մարդասիրական օգնության առաքումը:
«Հումանիտար հասանելիությունը չպետք է քաղաքականացվի որևէ դերակատարի կողմից:
Եվրամիությունը և, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը ակտիվորեն ներգրավված են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի աջակցման, ինչպես նաև Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության խթանման գործում։ Այն նաև պահանջում է բոլոր կողմերի անկեղծ հավատարմությունը բանակցությունների արդյունքներին և ապագային՝ հիմնված ընդհանուր շահերի և փոխադարձ վստահության վրա», - ասվում է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարի հայտարարությունում:

Жозеп Боррель: Власти Азербайджана обязаны в ближайшее время гарантировать безопасность и свободу передвижения по Лачинскому коридор
11:32 27/07/2023
Европейский союз глубоко обеспокоен серьезной гуманитарной ситуацией, затрагивающей местное население в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. Об этом говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля.
«Движение по Лачинскому коридору затруднено уже более семи месяцев, несмотря на постановления Международного суда вновь открыть его.
Медикаментов и товаров первой необходимости не хватает или они уже закончились, что имеет тяжелые последствия для местного населения. Власти Азербайджана обязаны в ближайшее время гарантировать безопасность и свободу передвижения по Лачинскому коридору и не допустить дальнейшей эскалации кризиса.
Мы приняли к сведению выраженную властями Азербайджана готовность также поставлять товары через город Агдам. Это не следует рассматривать как альтернативу открытию Лачинского коридора.
ЕС также отмечает, что деятельность МККК в регионе серьезно пострадала, и призывает к ее полному возобновлению, включая медицинскую эвакуацию и доставку гуманитарной помощи. ЕС подчеркивает, что гуманитарный доступ не должен политизироваться никакими субъектами.
Европейский союз и, в частности, президент Европейского совета Шарль Мишель активно участвовали в поддержке процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также в продвижении диалога между Баку и Степанакертом.
Это также требует подлинной приверженности всех сторон результатам переговоров и будущему, основанному на общих интересах и взаимном доверии», – отмечается в заявлении.