«Միջազգային հումանիտար զարգացման» հասարակական կազմակերպությունն այսօր Երևանում մեկնարկել է «Զարգացման առաջնորդներ» դպրոցը, որը երկարաժամկետ բնույթ է ունենալու և միավորելու է տարբեր ոլորտների ակտիվ երիտասարդների, որոնք պատրաստ են իրենց ողջ ներուժը ներդնել երկրի զարգացման համար:
Երիտասարդների հետ հանդիպմանը ՀԿ նախագահ Արման Ղուկասյանը, ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները, կոչ է արել բոլորին միավորվել հանուն այդ գաղափարի:
«Հայաստանն ունի ակտիվ երիտասարդների կարիքը: Մեր գլխավոր նպատակն է այս ծրագրի միջոցով գտնել տարբեր ոլորտներ ներկայացնող երիտասարդներին, միավորել, լսել նրանց և փորձել ուղորդել իրենց ներուժը իրապես երկրի զարգացման համար ուղղված ծրագրեր մշակելու ու իրագործելու ճանապարհին»,- ասել է նա՝ կարևորելով սերնդափոխության գաղափարի կյանքի կոչումը:
Նա տեղեկացրել է, որ աշնանը նախատեսվում է անցկացնել «Զարգացման առաջնորդների» մեծ համաժողով, որին մասնակցելու հնարավորություն կունենան երիտասարդներ ՀՀ բոլոր մարզերից.
«Երկրում փոփոխությունները հնարավոր են և մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է այդ փոփոխությունների առաջնորդը լինել»:
«Միջազգային հումանիտար զարգացման» ՀԿ փոխնախագահ Ծովինար Կոստանյանը ևս հորդորել է երիտասարդներին լինել ակտիվ։
«Վստահ եմ, որ եթե երկրում լինեն թեկուզ հարյուր գիտակից մտածող երիտասարդներ, ովքեր կապում են իրենց ապագան Հայաստանի հետ և Հայաստանի զարգացման հստակ տեսլական ունեն, ովքեր գոհ չեն այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում իրենց շուրջ, ապա հնարավոր է բեկում մտցնել և տանել երկիրը ճիշտ ուղիով: Կարևոր է հավատալ սեփական ուժերին, վստահ բարձրացնել սեփական ձայնը, կարծիք հայտնել տեղի ունեցող գործընթացների և զարգացումների վերաբերյալ, և մեր դպրոցը հենց այն հարթակն է, որ տրամադրում է այդ հնարավորությունը»,- ասել է Կոստանյանը։
Ըստ նրա, փոփոխությունները հնարավոր են և առաջնագծում կարող է լինել յուրաքանչյուրը:
ՀԿ-ից հայտնում են, որ հանդւպման ընթացքում 18-35 տարեկան մասնակիցների համար հայտարարվել է մրցույթ, որի շրջանակում երիտասարդները կներկայացնեն Երևան քաղաքի զարգացման իրենց տեսլականը: Սեպտեմբերին մրցույթը կամփոփվի, իսկ հաղթողները կպարգևատրվեն:

В Ереване дан старт школе «Лидеры развития»
Общественная организация «Международное гуманитарное развитие» сегодня стартовала школу «Лидеры развития», которая будет носить долгосрочный характер и объединит активных молодых людей из разных сфер, готовых направить свой потенциал на развитие страны.
На встрече с участниками председатель общественной организации Арман Гукасян, представляя детали проекта, призвал всех объединиться во имя этой идеи.
«Армении нужны активные молодые люди. Наша главная цель посредством этой программы найти молодых людей, представляющих разные сферы, помочь им объединиться, прислушаться к ним и попытаться направить их потенциал на разработку и реализацию программ, направленных на развитие страны», – сказал он, подчеркнув важность реализации идеи смены поколений.
Гукасян сообщил, что осенью планируется провести большую конференцию «Лидеров развития», в которой смогут принять участие молодые люди из всех регионов РА.
«Изменения в стране возможны, и каждый из нас может быть лидером этих изменений», - сказал он.
Вице-председатель общественной организации «Международное гуманитарное развитие» Цовинар Костанян также призвала молодежь к активности.
«Я уверена, что если в стране будет хотя бы сотня сознательных молодых людей, которые связывают свое будущее с Арменией и имеюю четкое видение развития Армении, которые недовольны тем, что происходит вокруг них, то можно добиться изменений и повести страну в правильном направлении. Важно верить в свои силы, уверенно поднимать голос, высказывать свое мнение о происходящих процессах и событиях, и наша школа является той площадкой, которая предоставляет такую возможность», - сказала Костанян.
Изменения возможны, добавила она, и каждый может быть их локомотивом.
Как сообщают из общественной организаии, был объявлен конкурс для участников в возрасте 18-35 лет, в рамках которого молодые люди представят свое видение развития города Еревана. В сентябре конкурс завершится и победители будут награждены.