Ադրբեջանի ու Արցախի ներկայացուցիչների՝ վաղ Բրատիսլավայում նախատեսված հանդիպումը չեղարկվել է
«ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան հիմա փորձ են անում Ադրբեջանի ու Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում կազմակերպել այլ՝ երրորդ երկրում»,-ֆեյսբուքյան իր էջում պատմում է Արցախի նախագահին կից ճգնաժամային  խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, նախնական պայմանավորվածության համաձայն, օգոստոսի մեկին պետք է տեղի ունենար ՀԿ-ների ներկայացուցիչների միջև հանդիպում  Սոֆիայում։ Նրա խոսքով, այդ մասին իմացել է Ռուսաստանն ու որոշ քայլեր ձեռնարկել։
«Հետո ֆորմատը փոխվեց։ Բրատիսլավիայում պետք է տեղի ունենար հանդիպում Արցախի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև, սակայն երեկ չէ առաջին օրը Բաքուն հրաժարվել է առանց պատճառաբանության։ Վաղը կամ մյւոս օրը դրսի ներկայացուցիչները կժամանեն Երևան, կլինեն որոշ քննարկումներ, դրանք կավարտվեն, ես կներկայացնեմ, թե ինչ քննարկումներ են եղել արևմուտքի կողմից։ Մոսկվան մեզ առաջարկում է  այս պահին գնալ Եվլախ հանդիպման։ Հատկապես հիմա՝ Վագիֆ Խաչատրյանի ձերբակալությունից հետո Մոսկվայի առաջարկը издевателство է մեր նկատմամբ»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով, Արցախում իրավիճակը շատ լուրջ է, կարելի է ասել սով է։
«Ես առումով ես ուզում եմ անդրադառնալ Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսում հնչեցրած հայտարարություններին, որտեղ իջել է բլոգերի մակարդակի ու ատելություն է սերմանել»,-ասաց նա։

Запланированная в Братиславе встреча между представителями Азербайджана и Арцаха отменена
«США и Европа сейчас пытаются организовать встречу между представителями Азербайджана и Арцаха в третьей стране», – рассказал на своей странице в соцсети Facebook председатель Антикризисного совета при президенте Республики Арцах (НКР) Тигран Петросян.
По его словам, согласно предварительной договоренности, 1 августа в Софии должна была состояться встреча между представителями общественных организаций.
Он отметил, что об этом узнала Россия и предприняла определенные шаги.
«Затем формат изменился. Встреча должна была состояться в Братиславе между представителями Арцаха и Азербайджана, однако, позавчера Баку отказался от встречи без причин. Завтра или послезавтра прибудут представители западных стран, состоятся определенные обсуждения, после их завершения я представлю итоги. Москва предлагает нам встречу в Евлахе. Особенно сейчас, после задержания Вагифа Хачатряна, предложение Москвы является издевательством по отношению к нам», – подчеркнул он.