Էկոկենտրոնը նշում է հիմնադրման 30-ամյակն ու հիմնադիր պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի 70-ամյակը
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի հիմնադրման 30-ամյակին և կենտրոնի հիմնադիր, դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի 70-ամյակին նվիրված միջոցառում։
Միջոցառմանը ներկա էին պրոֆեսոր Սաղաթելյանի ընտանիքի անդամները, ընկերները, գիտական գործընկերները, ուսանողներն ու էկոկենտրոնի և ակադեմիայի աշխատակիցները։
Միջոցառման սկզբում Էկոկենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը ներկայացրեց այն մեծ ավանդն ու կարևոր փորձը, որ պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը փոխանցել է իր աշակերտներին և ցանակացած մարդու, ով գոնե մեկ անգամ հնարավորություն է ունեցել շփվել մեծանուն գիտնականի հետ։
Ցուցադրվեց Արմեն Սաղաթելյանի կյանքին և գիտական գործունեությանը նվիրված «Իմ սիրտը լեռներում է․․․» ֆիլմը, հետո ներկաները պատմեցին Ա. Սաղաթելյանի մասին իրենց հուշերը։
Լիլիթ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանի համար դժվար ու մութ 90-ականներին Արմեն Սաղաթելյանը հիմնադրել է Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը, որը 30 տարի անց ձեռք է բերել ազգային և միջազգային ճանաչում։
«Կարևորում եմ շեշտել մեր կենտրոնի ստեղծման տարեթիվը, որպեսզի այսօրվա երիտասարդները հասկանան, որ եթե 1993 թվականին կարողացել ենք հառնել, հիմա էլ պետք է ջանք գործադրենք, բյուրեղանանք, հավաքենք մեզ և գնանք առաջ», - ասաց նա։
Լիլիթ Սահակյանը շեշտեց, որ Արմեն Սաղաթելյանը Հայաստանում շրջակա միջավայրի գիտությունների դպրոցի ստեղծողն էր։ Ի հիշատակ Արմեն Սաղաթելյանի՝ արդեն երրորդ տարին անցկացվում է երիտասարդական ամառային դպրոց՝ շրջակա միջավայրի գիտությունների թեմայով։ Դպրոցի այս տարվա խորագիրն է «Շրջակա միջավայրի գիտություններ. շրջակա միջավայր և սնունդ»։
ԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը կարևորեց Արմեն Սաղաթելյանի գիտահետազոտական գործունեությունը, նրա ներդրումը հետազոտությունների ապրանքայնացման և նորարարացման գործում։
«Նա առաջատար գիտնական և գիտության հմուտ կազմակերպիչ էր։ Ես տեսել եմ, թե ինչպես է Արմեն Սաղաթելյանն աշխատում Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի համար և յուրաքանչյուր աշխատակցի համար։ Այդ աշխատանքային կոլեկտիվը ընտանիքի պես էր։ Կենտրոնը գիտեինք Արմենով, Արմենին՝ կենտրոնով», - ասաց Աշոտ Սաղյանը։
Գիտնականի ավագ որդին՝ Արման Սաղաթելյանը, խոսելով հոր կերպարի մասին՝ որպես գիտնականի և մի մարդու, որը կարողանում էր ամեն բան հասցնել և ապրել, խոստովանեց, որ միստիկ մի բան կա այդ երկու մարդկանց միաձուլման մեջ։
Արմեն Սաղաթելյանի ընկեր Նվեր Թորոսյանն ընդգծեց՝ գիտնականի մասնագիտական կարծիքը լսելու համար նրան էին դիմում միջազգային տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
«Նա միշտ կարողանում էր գտնել և իր շուրջը հավաքել լավագույններին»,-ասաց Ն. Թորոսյանը։
Էկոկենտրոնի թիմի անդամ, պրոֆեսոր Սաղաթելյանի աշակերտ Շուշանիկ Ասմարյանը կարոտով հիշեց նրա հետ աշխատած տարիները։
«Շատ քչերին է հաջողվում կյանքում հանդիպել մի մարդու, ով շատ մեծ դեր է ունենում՝ ինչպես մարդ, այնպես էլ որպես մասնագետ կայացման գործում։ Միշտ ասում էր «մի՛ վախեցիր», եղեք օբյեկտիվ, մի՛ վախեցեք ձերը պնդելուց։ Նրանից մեր սովորածն այսօր մենք փոխանցում ենք մեր սաներին»,-ասաց Շ. Ասմարյանը։
Սննդագետ Դավիթ Պիպոյանը, որը նույնպես աշխատել է Արմեն Սաղաթելյանի ղեկավարությամբ, հիշեց ուսուցչի խոսքերը։
«Սաղաթելյանն ասում էր, որ անկախության բարձրագույն պիլոտաժը պրոֆեսիոնալիզմն է. պրոֆեսիոնալներին չեն սիրում, բայց հարգում են։ Ուներ «ռոմանտիկ» գաղափարներ, որոնք առաջին հայացքից գուցե միստիկական, անիրատեսական թվային, բայց նա հավատում էր իր գաղափարին ու իրագործում»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ պրոֆեսորն աշակերտներին կրթելու այլ մեխանիզմ ուներ, դրանք ավանդականից տարբեր էին, բայց միշտ բերում էին լավագույն արդյունքի։
Էկոկենտրոնի ռադիոլոգիայի բաժնի ղեկավար Օլյա Բելաևան հիշեց՝ ուսուցիչը հաճախ էր ասում, ամենակարևոր բանը այն մարդիկ են, ում դու հավաքում ես քո շուրջ, կամ դու ես գնում ու միանում։
«Լինելով երկրաբան Արմեն Սաղաթելյանը ամեն ինչ տեսնում էր իր ամբողջականության մեջ»,-ասաց նա։
Միջոցառման ընթացքում այնուհետև տեղի ունեցավ «ՀՀ շրջակա միջավայրի խնդիրները, գիտություն, կրթություն, իրազեկում, մոնիթորինգ, որոշումների կայացում» խորագրով պլենար քննարկում, որին ներկա էին Շրջակա միջավայրի նախարարության, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի ներկայացուցիչներ։

30-летие основания Центра эколого-ноосферных исследований и 70-летие со дня рождения профессора Армена Сагателяна
15:45 02/08/2023
В большом зале заседаний Национальной академии наук (НАН) Армении состоялось мероприятие, приуроченное к 30-летию основания Центра эколого-ноосферных исследований и 70-летию со дня рождения профессора Армена Сагателяна.
На мероприятии присутствовали члены семьи профессора Сагателяна, его друзья, коллеги, студенты, а также сотрудники Центра и НАН.
Директор Центра эколого-ноосферных исследований НАН Армении Лилит Саакян представила большой вклад и важный опыт, который профессор Армен Сагателян передал своим студентам и каждому человеку, у которого хотя бы один раз была возможность общаться с именитым ученым.
Затем состоялся показ фильма «В горах моё сердце…», посвященный жизни и научной деятельности Армена Сагателяна, потом присутствующие поделились воспоминаниями о профессоре Сагателяне.
Старший сын ученого – Арман Сагателян, обратившись к образу отца, как ученого и человека, которому всё удавалось успевать и жить, признался, что в слиянии этих двух людей есть что-то мистическое.
Друг Армена Сагателяна Нвер Торосян подчеркнул, что для того, чтобы услышать экспертное мнение ученого к нему обращались представители различных международных структур.
«Ему всегда удавалось находить и объединять вокруг себя лучших», – отметил Н. Торосян.
Член команды экоцентра, ученица профессора Сагателяна – Шушаник Асмарян с тоской вспомнила годы совместной работы.
«Немногим удавалось встретить в жизни такого человека, который сыграет огромную роль как в деле становления человека, так и профессионала. Он всегда говорил: “Не бойтесь”, будьте объективны, не бойтесь продвигать свою точку зрения. И сегодня мы передаем полученные от него знания уже нашим ученикам», – отметила Ш. Асмарян.
Руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Давид Пипоян, который также работал под руководством профессора Армена Сагателяна, вспомнил слова учителя:
«Сагателян говорил, что высший пилотаж независимости – профессионализм: профессионалов не любят, но уважают. У него были и романтические идеи, которые с первого взгляда, возможно, казались нереальными, но он верил в свои идеи и осуществлял их», – отметил он, добавив, что у профессора был разработан иной механизм обучения студентов, отличающийся от традиционного, однако, который приводил к лучшим результатам.
В ходе мероприятия было заявлено также о старте 3-ей летней молодежной школы «Науки об окружающей среде: экология и еда», которая посвящена памяти профессора.
Затем состоялось пленарное обсуждение на тему «Проблемы окружающей среды, науки, образования Армении, информирование, мониторинг, принятие решение», в котором приняли участие представители Министерства окружающей среды, ГНКО «Государственная служба по гидрометеорологии и мониторингу Армении», Центра охраны природы имени Акопяна Американского университета Армении.