Սուրենյան. Օգոստոսին սաստիկ շոգ չի կանխատեսվում
Օգոստոսի 4-ին մեր երկիրը գտնվում է Սև ծովից թափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում, այս պահին հանրապետության մի շարք շրջաններում առկա են հորդառատ անձրևներ։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Առավոտյան խիստ ինտենսիվ անձրևներ են գրանցվել Գավառի հատվածում, 20 րոպեում դիտվել է մինչև 25 մմ տեղում, ինչը մեծ քանակություն է։ Ունենք նաև սառ օդի ներթափանցում հյուսիս-արևմուտքից, երեկվա համեմատ հանրապետության ողջ տարածքում ջերմաստիճանը նվազել է 7-10 աստիճանով»,-ասաց նա։
Կենտրոնի տեղեկալի խոսքով,  օգոստոսին սաստիկ շոգեր չեն կանխատեսվում։ Ջերմաստիճանն առաջիկա օրերին չի բարձրանա, օգոստոսի 6-8-ը կդիտվի մի փոքր բարձրացում։
«Հանրապետության ամենատաք հատվածներում այս պահի դրությամբ 38 աստիճանից բարձր ջերմաստիճան չի կանխատեսվում։ Բոլոր օրերին հանրապետության առանձին շրջաններում երեկոյան ժամերին կդիտվեն ամպրոպային տեղումներ»,-ասաց նա։

Суренян: В августе в Армении не ожидается сильной жары
Сегодня, 4 августа, Армения находится в зоне влияния циклона, идущего с территории бассейна Черного моря. В данный момент в ряде регионов Республики идут проливные дожди. Об этом на пресс-конференции сообщил Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Армении Гагик Суренян.
«Утром были зафиксированы интенсивные дожди в районе Гавара, за 20 минут наблюдалось до 25 мм осадков, что является большим показателем. Зафиксировано проникновение холодных воздушных потоков с северо-запада. По сравнению со вчерашним днем, температура воздуха на всей территории Армении понизилась на 7-10 градусов», – отметил он.
По его словам, в августе не ожидается сильной жары. Температура воздуха в ближайшие дни не повысится, а с 6 по 8 августа ожидается небольшое повышение температуры.