Վրաստանում օգոստոսի 7-ը հայտարարվել է սգո օր
Վրաստանի իշխանությունները օգոստոսի 7-ը սգո օր են հայտարարել Արևմտյան Վրաստանի Շովի բարձրլեռնային հանգստավայրում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, գրում է «Sputnik-Georgia»-ն։
«Մեր որոշմամբ, սգո օր կհայտարարվի երկուշաբթի։ Դա այն ամենն է, ինչ կարող եմ ասել այս փուլում»,-  ասել Է Ղարիբաշվիլին լրագրողներին։
Կառավարության ղեկավարը նաև ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին:
«Սա շատ ծանր ողբերգություն է ։ Եվ ամբողջ ազգը, անշուշտ, միավորված է այդ հսկայական ողբերգության շուրջ»,- հայտարարել Է Ղարիբաշվիլին։
Վերջին տվյալներով ՝ օգոստոսի 3-ին Շովի քաղաքում տեղի ունեցած սողանքի հետևանքով զոհվել է յոթ մարդ: Մասնագետների խոսքով ՝ հանգստավայրում սողանքից հետո հայտնել է հողի հսկայական զանգված մոտ 5 միլիոն խորանարդ մետր ծավալով։
Ըստ աղբյուրի՝ ավերվել են կամուրջները և վնասվել է Շովի մուտքի ճանապարհը: Երկու օրվա ընթացքում փրկարարներին հաջողվել է աղետի գոտուց դուրս բերել 210 մարդու:
Այս փուլում շարունակվում են 30 մարդու որոնողական աշխատանքները, որոնք գտնվում են տարերային աղետի գոտում և կապի դուրս չեն գալիս:
Որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են օգոստոսի 4-ին, ժամը 06: 00-ին: Գործընթացին միացված են Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության երկու ուղղաթիռ, մոտ 400 փրկարար և կինոլոգներ: Տեղում աշխատում է հատուկ տեխնիկա։

7 августа объявлен днем траура в Грузии после трагедии на курорте Шови
Власти Грузии объявили днем траура 7 августа в связи с трагедией на высокогорном курорте Шови в Западной Грузии, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили журналистам, пишет Sputnik-Грузия.
По последним данным, в результате оползня, который сошел в Шови 3 августа, погибли семь человек. По словам специалистов, на курорт сошли пять миллионов кубических метров твердой массы.
Разрушены мосты и повреждена дорога на въезде в Шови. Всего за два дня спасателям удалось вывезти из зоны бедствия 210 человек.
«По нашему решению день траура будет объявлен в понедельник. Это все, что могу сказать на данном этапе», – сказал Гарибашвили журналистам.
Глава правительства также выразил соболезнования семьям погибших.
«Это очень тяжелая трагедия. И вся нация, безусловно, объединена вокруг этой огромной трагедии», – заявил Гарибашвили.
На данным этапе продолжаются поиски 30 человека, которые находятся в зоне стихийного бедствия и не выходят на связь.
Поисково-спасательные работы возобновились в 06:00 в пятницу. К процессу подключены два вертолета погранполиции МВД Грузии, около 400 спасателей и кинологи. На месте мобилизована спецтехника.
Климатический и бальнеологический курорт Шови находится на высоте 1,5 тысячи метров над уровнем моря в Онском районе (регион Рача-Лечхуми и Квемо Сванети).