Շովիում աղետի հետևանքների վերացման աշխատանքներում ներգրավվել են նաև զինվորականներ
Վրաստանի Շովի հանգստավայրի սողանքի շրջանում որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են. լուսադեմին ուղղաթիռներն ու ծանր տեխնիկան շարունակել են աշխատանքը, հայտնում է «Sputnik-Georgia»-ն։
Վերջին տվյալներով՝ օգոստոսի 3-ին Շովիում իջած սողանքի հետևանքով 11 մարդ է զոհվել։ Քանդվել են կամուրջներ, վնասվել է Շովիի մուտքի ճանապարհը. Այս պահին փրկարարները տարհանել են 210 մարդու, որոնվում է 25 մարդ։
Վրացական «1tv.ge»-ն տեղեկացնում է, որ զինվորական անձնակազմը ևս այսօր առավոտից ակտիվորեն ներգրավված է ընթացող որոնողական աշխատանքներին։
Առավոտից աղետի գոտում են պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրճուլաձեն, պաշտպանության ուժերի հրամանատար, գեներալ-մայոր Գիորգի Մաթիաշվիլին և ՊԲ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
ՊՆ տեղեկատվության համաձայն՝ զինվորականները ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային վարչության տեխնիկայով տեղափոխվել են գետի մյուս կողմ, սփռվել փլուզված լանջի պարագծով և հատուկ միջոցներով պարբերաբար զննում են տարածքը։
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրճուլաձեն նշել է, որ ողջ անձնակազմը տեղափոխել են անմիջապես աղետի վայր և աշխատում են այն վայրերում, որտեղ հայտնաբերվել են դիերը։
Ըստ նրա՝  ժամանակավոր կամուրջ են հավաքել, որտեղով կանցնի տեխնիկան և կհեշտացնի մուտքը աղետի վայր։
«Հուն են սարքում, որ բեռնատարներն էլ անցնեն։ Մեր կամուրջները յուրահատուկ են, կամուրջ, որը կօգնի մարդկանց շարունակել իրենց որոնողական աշխատանքները: Ինչ վերաբերում է մարդկային ռեսուրսներին, մենք տեղափոխել ենք ամբողջ կազմը։ Նրանք աշխատում են այն վայրերում, որտեղ դիեր են հայտնաբերվել, և ավելի մեծ է հավանականությունը, որ այնտեղ կրկին դիակներ կհայտնաբերվեն»,- ասել է Բուրճուլաձեն։

На курорте Шови возобновились поисково-спасательные работы
Поисково-спасательные работы в районе схода оползня на курорте Шови возобновились – вертолеты и тяжелая техника продолжили работу с рассветом, пишет Sputnik-Грузия.
По последним данным, в результате оползня, который сошел в Шови 3 августа, погибли 11 человек. Были разрушены мосты, повреждена дорога на въезде в Шови. К этому времени спасатели эвакуировали 210 человек, а 25 человек ищут.
В поисково-спасательных работах участвуют пожарные, сотрудники различных подразделений МВД, а также силы обороны Грузии, передает телеканал «Имеди».
Кроме того, вчера в Шови вылетел военно-инженерный батальон Восточного командования, а с базы Копитнари – личный состав 102-го батальона Национальной гвардии.
Сход оползня спровоцировали обильные осадки, таяние ледников и селевые потоки, заявила председатель парламентского комитета по вопросам охраны окружающей среды Майя Битадзе.
Специалисты утверждают, что на курорт Шови сошло около 5 миллионов кубометров твердой массы.
Опасности повторения подобного стихийного бедствия в Шови на данном этапе нет, говорят эксперты. В стране 7 августа объявлен днем траура.
Климатический и бальнеологический курорт Шови находится на высоте 1,5 тысячи метров над уровнем моря в Онском районе (регион Рача-Лечхуми и Квемо Сванети).