Արայիկ Հարությունյանի հարցազրույցն Արցախում ավելի մեծ հոգեբանական խնդիրներ առաջացրեց․ Տիգրան Աբրահամյան
09:56 07/08/2023
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի «բացառիկ» հարցազրույցը ցույց տվեց, որ Արցախն ունի ուժեղ կամքի տեր քաղաքացիներ, բայց չունի իրեն առաջնորդող ղեկավար: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Արայիկ Հարությունյանի վրա չեմ ուզում շատ կանգ առնել. մարդ ով եղել է 2018-ի Հայաստանյան այլանդակությունների գաղափարարակիցն ու Արցախում դրա տարածողը և դրա մասին հպարտ խոստովանողը, բավարար է նրան ճանաչելու համար:
Բայց այլ բանի վրա եմ ուզում կանգ առնել: Մեկ շաբաթ, միգուցե, ավելի, շեփորահարվում էր, որ Հարությունյանը բացառիկ հայտարարություններ է անելու և այն Արցախում որոշակի սպասումներ, այնուամենայնիվ, ձևավորվել էր:
Արցախցիները կարծում էին, թե Հարությունյանը պարզ խոսելու է ինչպես իրավիճակի իրական պատճառների, այնպես ձեռնարկվելիք քայլերի մասին:
Ավելի պարզ ասած, Արցախում մարդիկ կամք ունեն` դիմակայելու մեծ զրկանքների, սակայն կարևոր է, որ թունելի վերջում լույսը նկատելի լինի:
Անընդհատ կրկնել, որ պայքարը հանուն ինքնորոշման իրավունքի իրացման է, դա բավարար չէ, որովհետև նույն փաշինյանական ռեժիմն այդ սկզբունքն ամրագրել էր 2021 թվականի ընտրությունների նախընտրական ծրագրում, սակայն դրանից կարճ ժամանակ անց հայտարարվեց այդ սկզբունքից հետ կանգնելու և Արցախի հանձնման մասին:
Այս մասի վրա էլ երկար չկանգնեմ, Հարությունյանը քպ-ական շտաբի ակտիվ այցելուներից ու աջակիցներից էր` քպ շտաբի հայտնի լուսանկարը վկա:
Արայիկ Հարությունյանի հարցազրույցն Արցախում ավելի մեծ հոգեբանական խնդիրներ առաջացրեց, որովհետև իր խոսքում ոչինչ չկար շարժվելու ուղղությունների, Արցախում ճգնաժամի կառավարման և մարդկանց ապագայի մասին»,- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: В Арцахе есть волевые граждане, но нет ведущего лидера
«Эксклюзивное» интервью президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араика Арутюняна продемонстрировало, что в Арцахе есть волевые граждане, но нет ведущего их лидера. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Не хотел бы долго останавливаться на личности Араика Арутюняна. Это человек, который был идеологом армянского безобразия 2018 года, его распространителем и гордым проповедником в Арцахе.
Но хотел бы остановиться на другом. Неделю, может, больше, трубили о том, что Арутюнян сделает эксклюзивные заявления, и в Арцахе сформировались определенные ожидания.
Арцахцы полагали, что Арутюнян открыто заявит как об истинных причинах ситуации, так и о шагах, которые необходимо предпринять.
Проще говоря, у арцахцев есть воля противостоять этим большим трудностям, но важно, чтобы они видели свет в конце тоннеля.
Недостаточно постоянно повторять, что борьба идет за реализацию права на самоопределение, поскольку тот же режим Пашиняна закрепил этот принцип в предвыборной программе выборов 2021 года, но вскоре после этого отказался от него и сдал Арцах.
И на этом тоже не стану долго заострять внимание, Арутюнян был одним из активных посетителей и сторонников предвыборного штаба “ГД”, о чем свидетельствует известное фото штаба ГД.
Интервью Араика Арутюняна лишь усилило тяжелое морально-психологическое состояние в Арцахе, поскольку в его речи не было ни слова ни о направлениях управлении кризисом в Арцахе, ни о будущем народа», – пишет Т. Абрамян.