Արցախի ՆԳՆ զգուշացումը. Հարձակումների նոր ալիք՝ «Telegram» հավելվածի վրա
ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունն արցախցիներին զգուշացրել է հաքերային հարձակումների մասին.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, եթե դուք նամակ եք ստանում թեկուզ Ձեզ ծանոթ օգտատերից, որով նա խնդրում է ինչ-որ տեղ քվեարկել իր օգտին, և եթե դուք որոշում եք օգնել նրան, ապա 2-րդ քայլով նա խնդրում է ձեր հեռախոսահամարը, որից հետո ուղարկում է հաստատման կոդը՝ իբրև թե ձեր ձայնը գրանցելու համար:
Իսկ իրականում դուք հաքերին եք ուղարկում ձեր «Telegram»-ի մուտքի վերականգնման կոդը: Եթե անեք այն ամենը, ինչը պահանջվում է, ապա հաքերը հեշտությամբ գողանում է ձեր հաշիվը: Նման իրավիճակից զերծ մնալու համար, անհրաժեշտ է  միացնել երկգործոնային պաշտպանություն:
Կարևոր է, սոցիալական հարթակում հասանելիություն չտալ բանկային քարտի տվյալներին, էլ․փոստին, ինչպես նաև երբեք չտրամադրել հեռախոսահամարին եկած ստուգիչ կոդը»։

Полиция министерства внутренних дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) предупреждает о новой волне атак на приложение Telegram.
«Уважаемые соотечественники, если вы получаете письмо даже от знакомого вам пользователя, в котором он просит вас проголосовать за него где-то, и если вы решили ему помочь, то на 2-м шаге он просит ваш номер телефона, после чего отправляет код подтверждения для якобы регистрации вашего голоса.
По сути, вы отправляете хакеру код восстановления входа в Telegram. Если вы сделаете все, что требуется, хакеру будет легко украсть вашу учетную запись. Чтобы избежать такой ситуации, нужно включить двухфакторную защиту.
Важно не давать доступ к данным банковской карты, электронной почте, а также никогда не указывать проверочный код, пришедший на номер телефона в социальной платформе», – говорится в сообщении МВД.