«Ժողովուրդ». Ինչ կլինի, եթե ռուսական փաստացի աջակցություն ունեցող ուժերը հաղթեն Երևանի ավագանու ընտրություններում
«Երևանի ընտրությունները որքան քաղաքային են, այնքան էլ քաղաքական են: Ու եթե մի փոքր հեռու գնանք, ապա կստացվի, որ ՌԴ և Արևմուտք բախում է լինելու ՀՀ մայրաքաղաքում: Մինչ այս իրենց մասնակցության մասին հայտարարած թեկնածու-ուժերից գոնե երկուսը ակնհայտ ունեն ռուսական ուղղվածություն: Նրանց լոկոմոտիվը թերևս կդառնա նախկին քաղաքապետ, դերասան Հայկ Մարությանը, որն արդեն հայտարարեց մասնակցության մասին:
Իր պաշտոնավարման օրոք Մարությանն հիմնականում աշխատել է ռուսական կողմի հետ, գնել է ռուսական արտադրության տեխնիկա, «Կամազ»-ներ և «Գազել»-ներ, ինչպես նաև հաճախ գործուղման է մեկնել ՌԴ և հանդիպել դեսպանի հետ: Իսկ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության հույսը, ինչպես միշտ, Արևմուտքն է:
Տիգրան Ավինյանն ավելի շատ արևմտամետ թեկնածու է կարծես, որը հիմնականում համագործակցության եզրեր է փնտրում եվրոպական քաղաքների հետ., վերջերս այցելել էր Վաշինգտոն, իսկ օրեր առաջ հանդիպել ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ: Արևմտյան թևը ներկայացնում է նաև Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցությունը՝ Արտակ Զեյնալյանի դեմքով, որը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում բազմաթիվ գործեր է հաղթում, և հենց վերջիններս էլ, կարծես թե, պատրաստ են իշխանության հետ կոալիցիա կազմել։
Այս ընտրությունները հետաքրքիր են այնքանով, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը հայտարարեց ընտրություններին չմասնակցելու մասին: Նրանք դաշտն ազատեցին նախկին-ներկա բանավեճից: Ու եթե ռուսական փաստացի աջակցություն ունեցող ուժերը հաղթեն, Հայկ Մարությանը մայր Հայաստանը թերևս կդարձնի ապրելու երկիր: Մոսկվան էլ թերևս կփորձի Փաշինյանին զրկել Երևանում իշխանությունից, ինչը կհեշտացնի Արցախի խնդրում որոշակի պրոցեսներ: Թե ինչպես կդասավորվեն իրադարձությունները, ժամանակը ցույց կտա, բայց դրանք արդեն հետաքրքիր են»։

«Жоховурд»: Выборы в Ереване не только городские, но и политические
Газета «Жоховурд» пишет, что выборы в Совет старейшин Еревана насколько городские, настолько политические.
«И если пойти чуть дальше, то получится, что в столице Армении произойдет столкновение между РФ и Западом. Между тем, из заявивших о своем участии кандидатов – политических сил, как минимум двое имеют явно пророссийскую направленность. Их локомотивом, пожалуй, станет бывший мэр Еревана, актер Айк Марутян, уже объявивший о своем участии.
Во время своего пребывания на посту мэра Марутян в основном работал с российской стороной: закупал технику российского производства, «Камазы» и «Газели», а также часто отправлялся в командировку в РФ и встречался с послом России. А надежда власти Никола Пашиняна, как всегда, связана с Западом.
Тигран Авинян, кажется, больше прозападный кандидат, который в основном ищет пути сотрудничества с европейскими столицами. Недавно посетил Вашингтон, а несколько дней назад встретился с представителями посольства США. Западное крыло представляет также партия Арама Саркисяна «Республика» в лице Артака Зейналяна, который выигрывает многочисленные дела в Европейском суде по правам человека, и именно последние, вроде готовы сформировать коалицию с властями.
Эти выборы интересны тем, что парламентская оппозиция заявила о своем неучастии в них. Они освободили поле от дискурса бывшие-настоящие. И если имеющие фактическую российскую поддержку силы победят, то Айк Марутян, пожалуй, превратит мать Армению в страну для жизни. А Москва, пожалуй, попытается лишить Пашиняна власти в Ереване, что облегчит определенные процессы в вопросе Арцаха. Как сложатся события, покажет время, однако они уже интересные», - пишет газета.