Հայաստանում կորանավիրուսով հիվանդացության դեպքերն ավելացել են
Աշխարհում 2023 թվականի սկզբից Covid 19-ի դեպքերը կտրուկ նվազել են: Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ նվազել է և՛ վարակման դեպքերի,  և՛մահվան դեպքերի թիվը:
Այդուհանդերձ, օրեր առաջ ԱՀԿ-ն հայտարարեց, որ վերջին մեկ ամսում կորոնավիրուսով պայմանավորված դեպքերն 80 տոկոսով աճել են։ Բացի այդ, ԱՀԿ-ն հայտնել էր, որ «Օմիկրոն» շտամի նոր ենթատեսակը ևս՝ «Էրիս»-ը (EG.5.1), ակտիվորեն տարածվում է ամբողջ աշխարհում։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից փորձեցինք պարզել, թե կորոնավիրուսով պայմանավորված ինչ իրավիճակ է Հայաստանում։
ՀՎԿԿ բժիշկ-համաճարակաբան Ներսես Գրիգորյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում հանրապետությունում հաստատվել է կորոնավիրուսի 27 դեպք, ինչը դրան նախորդող 14 օրվա համեմատ ավելի է 8-ով։
Այս պահին, ըստ նրա, ստացիոնար բուժում է ստանում 15 մարդ։ Բարեբախտաբար մահվան դեպք չի գրանցվել։
«Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը կայուն է։ Կորանավիրուսն այսօր դիտարկվում է սուր շնչառական վարակների շրջանակներում»,- ասաց նա։
Ներսես Գրիգորյանը նաև նշեց, որ ԱՀԿ-ն կորոնավիրուսների տեսակները դասակարգել է՝ որպես անհանգստություն առաջացնող, որոնք այս պահի դրությամբ այլևս չեն շրջանառվում, շրջանառությունից դուրս եկած տեսակներ, ինչպես նաև հետաքրքրություն ներկայացնող տեսակներ, որոնց մեջ ներառված է կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամը․ այն շրջանառվում է ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում։
«Այս պահին ամբողջ աշխարհում շրջանառվում են «Օմիկրոն»-ի մի շարք տեսակներ, բայց դրանցից որևէ մեկը չի համարվում անհանգստություն առաջացնող»,- ընդգծեց համաճարակաբանը։
Նշենք նաև, որ Հայաստանում 2020 թ-ի մարտին կորոնավիրուսի առաջին դեպքի հայտնաբերումից ի վեր COVID-19 է հաստատվել 446 614 մարդու մոտ:

В Армении увеличилось число случаев заражения коронавирусом
С начала 2023 года в мире сократилось число случаев Covid-19. Согласно данным ВОЗ, сократилось число как случаев заражения, так и случаев смерти.
Тем не менее, на днях ВОЗ сообщила, что за последний месяц число случаев коронавируса увеличилось на 80%. Кроме этого, ВОЗ сообщила, что подтип штамма «Омикрон» – «Эрис» (EG.5.1) активно распространяется по всему миру.
Корреспондент Panorama.am попытался уточнить в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний, какая ситуация с коронавирусом сложилась в Армении.
Врач-эпидемиолог Нерсес Григорян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что за последние 14 дней в Армении подтверждено 27 случаев коронавируса, что на 8 случаев больше, чем за последние 14 дней.
На данный момент, по его словам, стационарное лечение получают 15 человек. К счастью, случаев смерти не зафиксировано.
«В целом, ситуация стабильная. Коронавирус сегодня рассматривается в рамках острых респираторных инфекций», – отметил он.
Нерсес Григорян отметил также, что ВОЗ классифицировала типы коронавирусов как вызывающие озабоченность, которые на данный момент не распространяются, и полностью вышли из распространения, а также вызывающие интерес подтипы, в которые включен штамм «Омикрон»: он распространяется как во всем мире, так и в Армении.
«На данный момент во всем мире распространяются ряд подтипов штамма “Омикрон”, но ни один из них не вызывает опасений», – подчеркнул эпидемиолог.