Ստեփանակերտից հեմոդիալիզ ստացող 10 հիվանդ տեղափոխվել է Երևան
Այսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ, ովքեր ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 7 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում  26 երեխա 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 76 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Сегодня, 15 августа, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 10 пациентов, которые получают диализ, вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 7 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
76 пациентов проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 5 пациентов находятся в реанимационном отделении, 2 из которых – в крайне тяжелом состоянии.