Ժամանակն է ճշգրտելու-հստակեցնելու ԵՄ դիտորդական առաքելության իրական դերի ու նրա աշխատանքի քաղաքական հետևանքի հարցը
09:31 16/08/2023
«Երբ ժամանակին ԵՄ դիտորդական առաքելությունը սահմանագծում պարեկություն իրականացնելու գործառույթ էր ստանձնում, և´ իշխանությունը, և´ ԵՄ պաշտոնյաները կարևորում էի դրա` ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիան զսպող դերակատարությունը:
Հիմա Ադրբեջանը հրադադարի ռեժիմի խախտումներ է հրահրում նույնիսկ նրանց ներկայությամբ կամ ուղղությամբ, իսկ դա պատահականություն չի կարող լինել, որովհետև պարեկության գրաֆիկի վերաբերյալ ԵՄ-ից տեղեկատվություն փոխանցվում է նաև Ադրբեջանին:
Վերջին օրերին, երբ առաջնագծում որոշակի ակտիվություն է դիտվում և կրկին առաջին պլան է եկել հնարավոր լարվածության նոր ալիքի մասին կանխատեսումներ, ժամանակն է ճշգրտելու-հստակեցնելու ԵՄ դիտորդական առաքելության իրական դերի ու նրա աշխատանքի քաղաքական հետևանքի հարցը:
Կոպիտ ասած, պետք է հասկանալ, թե ինչ է տալիս ՀՀ-ին այդ առաքելությունը ռազմական կամ քաղաքական տեսանկյունից, որպեսզի վերջում չպարզվի, որ որևէ խնդիր չենք լուծել և Հայաստանին զուտ ՌԴ-Արևմուտք դիմակայության հետևանքն է «նվեր» մնացել»։

Тигран Абрамян: Пришло время уточнить и конкретизировать вопрос о реальной роли наблюдательной миссии ЕС
12:25 16/08/2023
Когда в свое время наблюдательная миссия Европейского союза брала на себя функцию патрулирования в приграничной зоне, и власти Республики Армения, и официальные представители ЕС придавали большое значение ее роли по сдерживанию возможной азербайджанской агрессии. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook напомнил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Сейчас Азербайджан провоцирует нарушения режима прекращения огня даже в присутствии наблюдательной миссии ЕС или в ее направлении, а это не может быть случайностью, поскольку информация о графике патрулирования ЕС передается и Азербайджану.
В последние дни, когда на передовой наблюдается определенная активность и на передний план  вышли прогнозы о возможной новой волне эскалации, пришло время уточнить и конкретизировать вопрос о реальной роли наблюдательной миссии ЕС и политических последствиях ее работы.
Грубо говоря, нужно понять, что наблюдательная миссия ЕС дает Армении с военной или политической точки зрения, чтобы в итоге не оказалось, что каких бы то ни было проблем мы не решили и Армении в «подарок» досталось лишь последствие конфронтации между Россией и Западом», - отметил он.