Հավասարության նշան դնել Լաչինի միջանցքի և Ստեփանակերտի ճանապարհների միջև անթույլատրելի է․ ԱՀ ԱԳ նախարար
19:16 17/08/2023
Արցախյան կողմը ամենաշահագրգիռն է խաղաղ բանակցության առումով։ Այս մասին  Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանության վերաբերյալ արտակարգ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը։
Ղազարյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց այն երկրների ներկայացուցիչներին, որոնք հստակ ձևակերպումներ են տվել Ադրբեջանի կողմից տարվող քաղաքականությանը։
«Միևնույն ժամանակ մտահոգություն ունենք մի շարք երկրների մասով, որոնք փորձ են անում հավասարության նշան դնել Լաչինի միջանցքի և այլ ճանապարհների ՝ տրանսպորտային կոմունիկացիաների միջև, ինչն անթույլատրելի է և չի համապատասխանում Լաչինի միջանցքի Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով սահմանված դրույթներին»,- ասաց Ղազարյանը։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստին, նախարարը նշեց, որ նիստի  հրավիրումը միայն մեկնարկն է, քանի որ այդ գործընթացը շարունակվելու է։ Ինչ վերաբերում է  կարողություններին, ապա  Ղազարյանն ընդգծեց, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն հենց այն կառույցն է, որն ունի և՛ կարողություններ, և՛ լիազորություններ՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականությունը։
Պատասխանելով ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովին վերագրվող հարցին, Ղազարյանն ասաց, որ պաշտոնական խողովակներով ԱՀ ԱԳՆ-ն նման փաստաթուղթ չի ստացել։
«Հուլիսի 27-ին ԱԳ հայտարարության մեջ նշվել է նման տեսլականի մասին, որը նախատեսվում է ազգային  փոքրամասնության կարգավիճակով Ադրբեջանի օրենսդրության շրջանակներում մեր իրավունքների ապահովմանը։ Մենք հստակ նշել ենք, որ սա իրականությունից կտրված տեսլական է։ Սա ոչ միայն մեր կարծիքն է, այլ այս մասին  փաստում են այն իրողությունները, որոնք ունենք գետնի վրա։ Եթե միջնորդներից որևէ մեկը նման հույսեր ուներ, ապա, տեսնելով Ադրբեջանի կողմից այդ քաղաքականության արդյունքները, երբ 120 000 մարդ միտումնավոր մատնված է սովի և ամեն օր ադրբեջանական կողմից հնչում են ռազմատենչ հայտարարություններ և սպառնալիքներ, ոչնչացվում է հայկական պատմական ժառանգությունը, որևէ հիմք որևէ միջնորդ չունի, որպեսզի նման տեսլական հնարավոր լինի կյանքի կոչել։ Այս փաստաթղթի մասով կսահմանափակվեն այսքանով»,- եզրափակեց ԱՀ ԱԳ նախարարը։

Глава МИД Арцаха: Просто неприемлемо ставить знак равенства между Лачинским коридором и другими дорогами
Арцахская сторона наиболее заинтересована в проведении мирных переговоров. Об этом на срочной пресс-конференции относительно осуществляемого Азербайджаном геноцида заявил глава МИД Республики Арцах Сергей Казарян.
Казарян выразил благодарность представителям тех стран, которые дали конкретную оценку проводимой Азербайджаном политике.
«В то же время у нас имеется обеспокоенность по части позиции ряда стран, которые пытаются поставить знак равенства между Лачинским коридором и другими дорогами – транспортными коммуникациями, что неприемлемо и не соответствует положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября», – отметил Казарян.
Обратившись к заседанию Совбеза ООН, министр отметил, что созыв заседания является лишь началом, поскольку этот процесс продолжится. Что касается возможностей, Казарян подчеркнул, что Совбез ООН – это та структура, которая обладает и возможностями, и полномочиями по предотвращению геноцидальной политики Азербайджана.
Отвечая на вопрос, приписываемый министру иностранных дел России Сергею Лаврову, Казарян отметил, что МИД Арцаха не получал никаких документов по официальным каналам.
«В заявлении МИД от 27 июля указано видение, которое призвано обеспечить наши права как национального меньшинства в рамках законодательства Азербайджана. Мы четко указали, что это оторванное от реальности видение. Это не только наше мнение, об этом свидетельствуют реалии, зафиксированные на земле.
Если у кого-либо среди посредников были подобные надежды, то, видя результаты этой политики Азербайджана, когда 120 000 человек в Арцахе намеренно обречены на голод, и каждый день со стороны Азербайджана звучат воинственные заявления и угрозы, уничтожается армянское историческое наследие, ни у одного из посредников нет оснований для того, чтобы претворить подобное видение в жизнь. Ограничимся на этом по части этого документа», – отметил глава МИД Арцаха.