Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է հավաքագրել Ադրբեջանի կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքներին ապօրինի միջամտության վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
ՄԻպ գրասենյակից հայտնում են, որ այդ համատեքստում ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ Վագիֆ Խաչատրյանը զինվորական ծառայության է անցել 1992 թվականի սեպտեմբերի 1-ից և դրանից հետո է մասնակցել մարտական գործողություններին։ Մինչ այդ վերջինս աշխատել է Ստեփանակերտում՝ որպես շարքային վարորդ։
«Ուստի, Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության հայտարարությունն առ այն, որ Վ. Խաչատրյանը 1991 թվականի դեկտեմբերի 22-ին «հայկական զինված կազմավորումների խմբի կազմում Մեշալի գյուղում իրականացրել է հանցագործություն», չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ հանգամանքը հաստատում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված և վերլուծված տեղեկատվությունը, որը հիմնավորվում է արխիվային փաստաթղթերով, հրամանատարների հրամաններով, Վ. Խաչատրյանի անցած մարտական ուղին փաստող տեղեկանքներով, ընտանիքի անդամների վկայություններով:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված և հաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող և ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս ազատությունից զրկումն Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Վագիֆ Խաչատրյանին առևանգելուց անմիջապես հետո ադրբեջանական մեդիա տիրույթում նոր թափ են ստացել հայերի նկատմամբ բռնության կոչերը, ատելության և թշնամանքի քարոզը՝ ուղղված նաև Վագիֆ Խաչատրյանի և նրա հարազատների նկատմամբ:
Այս երևույթը Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության և էթնիկ հիմքով ատելության քաղաքականության ևս մեկ ապացույց է։ Ընդ որում, ադրբեջանական հասարակությունը, այդ թվում՝ հասարակական գործիչները, լրատվության միջոցները և պաշտոնատար անձինք Վագիֆ Խաչատրյանին պիտակավորել են որպես հանցագործ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ էթնիկ ատելության քարոզի և անմեղության կանխավարկածի խախտման պայմաններում Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքները չեն կարող երաշխավորված լինել, իսկ գործի պատշաճ քննությունն արդար դատաքննության պահանջներին համապատասխան՝ արդար և անկողմնակալ դատարանի կողմից չի կարող ապահովվել։
Վերը շարադրվածը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ Ադրբեջանի կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքներին ապօրինի միջամտությունը տեղի է ունեցել/ունենում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված ամբողջական տեղեկատվությունն ուղարկվել է իրավասու մարմիններին և միջազգային գործընկերների»,- նշում են ՄԻՊ աշխատակազմից:

Ни в одной системе международного розыска нет информации о розыске похищенного Азербайджаном Вагифа Хачатряна – ЗПЧ Армении
Офис Защитника прав человека продолжает собирать информацию о незаконном посягательстве на основные права Вагифа Хачатряна, похищенного Азербайджаном с незаконного КПП в Лачинском коридоре (единственная дорога, соединяющая Республику Арцах (НКР) с Арменией и внешним миром. – Ред.). Об этом говорится в заявлении Офиса Защитника прав человека Армении.
В заявлении отмечается, что заслуживает внимания тот факт, что Вагиф Хачатрян поступил на военную службу 1 сентября 1992 года и после этого принимал участие в боевых действиях. До этого последний работал в Степанакерте рядовым водителем.
«Поэтому заявление Генеральной прокуратуры Азербайджана о том, что 22 декабря 1991 года В. Хачатрян «совершил преступление в селе Мешали в составе группы армянских вооруженных формирований», не соответствует действительности. Это обстоятельство подтверждается информацией, собранной и проанализированной офисом Защитника прав человека, что подтверждается архивными документами, приказами командиров, приказами со ссылками на военный путь В. Хачатряна, показаниями членов семьи.
Более того, согласно информации, полученной и подтвержденной Офисом Защитника прав человека, ни в одной системе международного розыска нет информации о розыске Вагифа Хачатряна, который направлялся в Армению для лечения и был похищен азербайджанцами.
ЗПЧ еще раз подчеркивает, что Вагиф Хачатрян является лицом, находящимся под международной гуманитарной защитой, которого под эгидой МККК перевозили в Армению для лечения. Поэтому лишение его свободы является грубым нарушением Азербайджаном международного гуманитарного права.
Сразу же после похищения Вагифа Хачатряна новый импульс в азербайджанских СМИ получили призывы к насилию в отношении армян, пропаганда ненависти и вражды в отношении Вагифа Хачатряна и его родственников.
Это явление является еще одним доказательством проводимой Азербайджаном политики армянофобии и межнациональной розни. Более того, азербайджанское общество, включая общественных деятелей, СМИ и официальных лиц, заклеймило Вагифа Хачатряна преступником.
ЗПЧ подчеркивает, что в условиях пропаганды межнациональной розни и нарушения презумпции невиновности не могут быть гарантированы основные права Вагифа Хачатряна, а также надлежащее расследование дела в соответствии с требованиями справедливого судебного разбирательства, не может быть обеспечено справедливым и беспристрастным судом.
Вышеизложенное дает основания для вывода о том, что незаконное вмешательство Азербайджана в основные права Вагифа Хачатряна являлось/является грубым нарушением международного гуманитарного права и международного права в области прав человека, имея в виду, что общепризнанные в современном цивилизованном мире международно-правовые гарантии и критерии не соблюдаются.
Полная информация, собранная офисом ЗПЧ, направлена в компетентные органы и международным партнерам», — говорится в сообщении.