Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է հավաքագրել Ադրբեջանի կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքներին ապօրինի միջամտության վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
ՄԻպ գրասենյակից հայտնում են, որ այդ համատեքստում ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ Վագիֆ Խաչատրյանը զինվորական ծառայության է անցել 1992 թվականի սեպտեմբերի 1-ից և դրանից հետո է մասնակցել մարտական գործողություններին։ Մինչ այդ վերջինս աշխատել է Ստեփանակերտում՝ որպես շարքային վարորդ։
«Ուստի, Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության հայտարարությունն առ այն, որ Վ. Խաչատրյանը 1991 թվականի դեկտեմբերի 22-ին «հայկական զինված կազմավորումների խմբի կազմում Մեշալի գյուղում իրականացրել է հանցագործություն», չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ հանգամանքը հաստատում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված և վերլուծված տեղեկատվությունը, որը հիմնավորվում է արխիվային փաստաթղթերով, հրամանատարների հրամաններով, Վ. Խաչատրյանի անցած մարտական ուղին փաստող տեղեկանքներով, ընտանիքի անդամների վկայություններով:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված և հաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող և ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս ազատությունից զրկումն Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Վագիֆ Խաչատրյանին առևանգելուց անմիջապես հետո ադրբեջանական մեդիա տիրույթում նոր թափ են ստացել հայերի նկատմամբ բռնության կոչերը, ատելության և թշնամանքի քարոզը՝ ուղղված նաև Վագիֆ Խաչատրյանի և նրա հարազատների նկատմամբ:
Այս երևույթը Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության և էթնիկ հիմքով ատելության քաղաքականության ևս մեկ ապացույց է։ Ընդ որում, ադրբեջանական հասարակությունը, այդ թվում՝ հասարակական գործիչները, լրատվության միջոցները և պաշտոնատար անձինք Վագիֆ Խաչատրյանին պիտակավորել են որպես հանցագործ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ էթնիկ ատելության քարոզի և անմեղության կանխավարկածի խախտման պայմաններում Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքները չեն կարող երաշխավորված լինել, իսկ գործի պատշաճ քննությունն արդար դատաքննության պահանջներին համապատասխան՝ արդար և անկողմնակալ դատարանի կողմից չի կարող ապահովվել։
Վերը շարադրվածը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ Ադրբեջանի կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի հիմնարար իրավունքներին ապօրինի միջամտությունը տեղի է ունեցել/ունենում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված ամբողջական տեղեկատվությունն ուղարկվել է իրավասու մարմիններին և միջազգային գործընկերների»,- նշում են ՄԻՊ աշխատակազմից:

The Office of Armenia's Human Rights Defender continuous the collection of information with regards to the unlawful interference with Vagif Khachatryan’s fundamental human rights by Azerbaijan.
Khachatryan, a 68-year-old Artsakh resident, was abducted and arrested by Azerbaijani border guards at the Lachin checkpoint on July 29.
He was one of 15 patients being evacuated to Armenia by the International Committee of the Red Cross (ICRC). The Azerbaijani Prosecutor General's Office said Khacatryan was arrested because he was a suspect in war crimes against Azerbaijanis during the first Karabakh war in the early 1990s.
In a statement on Thursday, the Ombudsperson's Office highlighted that Khachatryan joined the military service on September 1, 1992, only after which he participated in combat operations. Before that he worked as an ordinary driver in Stepanakert.
"Therefore, the statement of the General Prosecutor's Office of Azerbaijan that Mr. Khachatryan allegedly "committed a crime in Meshali village as part of a group of Armenian armed formations" on December 22, 1991, does not correspond to reality. This information is substantiated by archival documents, orders issued by commanders, references documenting his military service, and the testimonies of the members of his family," it said.
Moreover, the information obtained and analyzed by the Human Rights Defender’s Office confirmed the fact that there is no data in international wanted lists regarding Khachatryan, who was being transferred to Armenia for medical treatment and abducted by Azerbaijan.
"The Human Rights Defender reiterates that Mr. Vagif Khachatryan was being transported to Armenia under the auspices of the ICRC to receive the appropriate and necessary medical assistance, and was a protected person under international humanitarian law. Hence, the deprivation of the liberty of the latter is a gross violation of international humanitarian law," the office stressed.
"Immediately after the abduction of Vagif Khachatryan, calls for violence against Armenians, propaganda of hatred and enmity, also directed against Vagif Khachatryan and his relatives, gained momentum in the Azerbaijani media.
"This phenomenon is yet another manifestation of the policy of Armenophobia and ethnic hatred propagated by Azerbaijani authorities. Moreover, the Azerbaijani society, including public figures, state officials, as well as mass and social media outlets labeled Mr.  Khachatryan as a criminal.
"The Human Rights Defender underlines that, when ethnic hatred is being propagated, and the presumption of innocence is violated, the fundamental human rights of Mr. Khachatryan cannot be guaranteed, and the proper examination of the case in correspondence with the requirements of the fair trial, by an impartial and fair court cannot be ensured.
"The abovementioned gives reasons to conclude that unlawful interference with the fundamental human rights of Vagif Khachatryan by Azerbaijan has been/is being carried out in a gross violation of international humanitarian law and international human rights law, considering that universally recognized international legal guarantees and standards are not ensured.
"The full information obtained and analyzed by the Defender’s Office was sent to the competent authorities and international partners," reads the statement.