Սերժ Թանկյանը կոչ է արել ամերիկյան Imagine Dragons խմբին չեղարկել Բաքվում նախատեսված համերգը
Հայազգի ամերիկացի երաժիշտ, System of a Down (SOAD) ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը կոչ է արել ամերիկյան Imagine Dragons խմբին չեղարկել սեպտեմբերի 2-ին Բաքվում նախատեսված համերգը, որը «կնպաստի լավացնել բռնատիրական ռեժիմի կերպարը»։
Սերժ Թանկյանը սոցցանցերում գրել է, որ հենց իմացել է համերգի մասին, ներկայացուցիչների միջոցով նամակ է ուղարկել Imagine Dragons-ին։ «Ես վստահ էի, որ նրանք չգիտեին, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի պատճառով 120 հազար մարդ սովամահ է լինում, ինչը Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն ցեղասպանություն է անվանում»,- նշել է երաժիշտը:
Նրա խոսքով, նամակին կցել է տարբեր հոդվածներ, սակայն պատասխան չի ստացել։
«Ոչ մի արձագանք չի եղել։ Ոչ մի պատասխան: Քանի որ հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում սրվում է, քանի որ սովամահությունն արդեն գրանցված է, ես ստիպված եմ հանրայնացնել այս նամակը և նրանց անտեսումն այս հումանիտար աղետի նկատմամբ: Միգուցե նրանք զգում էին, որ օրինական պարտավորություն ունեն համերգ տալու համար, գուցե նրանց պարզապես չի հետաքրքրում: Իմ ամբողջ կյանքում ես եղել եմ ցեղասպանության ճանաչման ջատագովը և միշտ ասել եմ, որ ցեղասպան քաղաքականություն վարող վարչակարգերը կամ դրանք ժխտողները պետք է վճարեն դրա գինը: Եվս մեկ ցեղասպանության վտանգ կա Ադրբեջանի կողմից, և մինչ դա տեղի է ունենում, նրանք վայելում են ամերիկյան խմբի կատարումները»,- գրել է երաժիշտը:

Serj Tankian urges Imagine Dragons to cancel show in Azerbaijan
System Of A Down frontman Serj Tankian calls on the Imagine Dragons to cancel their concert in Baku, Azerbaijan, scheduled for September 2.
“A few months ago, it came to my attention that Imagine Dragons had planned a show on Sept 2nd in Baku Azerbaijan. I was sure they were unaware that Azerbaijan’s petro-oligarchic dictatorial regime was starving 120k people in Nagorno-Karabagh which is now being called a Genocide by the former prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo. So through representatives, I sent them a kind letter urging them to reconsider playing their show in Azerbaijan as it would help whitewash the dictatorial regime’s image there. I included various articles including one by Amnesty Int’l who I was told they have worked with in the past,” Tankian said in a post on Instagram on Wednesday.
“There was no response. No answer, no response. As the humanitarian crisis worsens in Nagorno-Karabagh with starvation already being recorded I am forced to publicize this letter and their disregard for this humanitarian catastrophe. Maybe they felt they had a legal liability to play the show, maybe they just don’t care. My whole life I have been an advocate for genocide recognition and have always said there has to be a price to pay for Genocidal regimes or deniers. Another genocide is looming by Azerbaijan and while this happens they get to enjoy an American band from LV,” he added.