Ժայռամագլցումից մինչև վայրեր, որոնց մասին լեգենդներ են պտտվում. Ի՞նչ է առաջարկում Ջերմուկը հյուրերին
16:25 18/08/2023
Ժայռամագլցումից, թռիչք բարձրությունից մինչև պասիվ հանգիստ՝ հանքային ջրով վաննաներ, ինհալյացիաներ, աղի սենյակ, արոմաթերապիա, տորֆաբուժություն, մաքուր օդ, զով եղանակ, սաղարթախիտ ծառեր, մաքուր փողոցներ, մշակութային զանազան միջոցառումներ։ Ահա այն ամենը, ինչ տեղացի ու օտարերկրացրի զբոսաշրջիկներին առաջարկում է լեռնային քաղաքը։
Հյուրընկալ Ջերմուկում անցած տարվա սեպտեմբերի պատերազմից հետո մարդկանց հոսքը շատ է նվազել։ Տեղացիներն այս փաստից տխրել են, բայց չեն վհատվել՝  մտածելով հյուրերին բերելու նոր գրավչություններ։ Քաղաքի բնակչության շուրջ 70-80%-ն ընդգրկված է սպասարկման ոլորտում, զբոսաշրջիկների թվի նվազումն ազդում է յուրաքանչյուր ընտանիքի բյուջեի վրա։
Ջերմուկի զարգացմանը միտված մեդիատուրի շրջանակներում Ջերմուկ մեկնած Panorama.am-ի նկարահանող խմբին առողջարանային համալիրներից մեկի գլխավոր մատենավար Քրիստինե Իվանյանը պատմեց՝ առողջարանային քաղաքը տարվա առաջին կեսին հյուրընկալում է հիմնականում հայաստանցիներին, իսկ երկրորդ կեսին՝ օտարերկրյա հյուրերին, որոնց թվում գերակշռում են Ռուսաստանից այցելուները։
«Նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածում հյուրանոցների զբաղվածությունը 100% էր, հիմա՝ 50-60%»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ զգալիորեն կրճատվել է Ջերմուկը որպես հանգստի ուղղություն նախընտրող հայաստանցիների թիվը։
Այս տնտեսվարողը 10-15% գնիջեցում է կատարել՝ պահպանելով առաջարկվող բոլոր ծառայությունների քանակն ու որակը։
Ջերմուկում գործող առողջարաններն ու հյուրանոցային համալիրները տալիս են բուժական պրոցեդուրաների ընտրության լայն հնարավորություն։  Յուրաքանչյուր հանգստացողի պրոցեդուրաները նշանակում է համալիրում աշխատող բժիշկը՝ լսած գանգատների, հարկ եղած դեպքում նաև հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա։ Այստեղ շեշտը դրվում է հատկապես հանքային ջրերով պրոցեդուրաների վրա։
«Կազմակերպվում են ընդհանուր հանքային լոգանքներ, տարբեր խոռոչավոր օրգանների ողողումներ, չորսխցիկանի տեղային լոգանքներ՝ հաշվի առնելով հիվանդության ընթացքը, բուժառուի ընդհանուր վիճակը և ուղեկցվող այլ հիվանդությունները»,-ասաց առողջարաններից մեկի գլխավոր բժիշկ Հասմիկ Սարգսյանը։
Ընկերուհու խորհրդով Իտալիայից ժամանած Դոմինիկոն  տպավորված է առողջարանային քաղաքի թարմ օդով ու բուժիչ ջրերով։ Մինչ այստեղ հասնելը հիացել է Հայաստանի այլ տեսարժան վայրերով։
«Հանքային ջրով առաջին ինհալացիայից հետո զգում եմ դրական փոփոխություն»,-ասաց նա լրագրողների հետ զրույցում։
Իտալացին օրը երկու անգամ Ջերմուկի հայտնի ըմպելասրահ է գնում՝ ընդունելու հանքային ջուրը։
30 - 55 աստիճան տաքությամբ հանքային ջուրն այցելուներն ընդունում են բժշկի ցուցումով։
Օրինակ, 30 աստիճան տաքությամբ ջուրը նշանակում են մարսողական համակարգի խնդիրներ ունեցողներին, ավելի բարձր ջերմաստիճանով ջուրը՝ շնչառական ուղիների խնդիրներ ունեցողների համար։ Բժիշկներն ասում են՝ նույնիսկ ըմպելու ձևն է կարևոր։
Հանքային ջրով լոգանք հյուրերը կարող են ընդունել նաև բնական միջավայրում։ Բնական գեյզեր հասնել, ինչպես պնդում են տեղացիները, կարելի է միայն բարձր անիվ ունեցող մեքենաներով։ Բնական ջակուզի հասնելու համար կպահանջվի 30 րոպե ու 25 հազար դրամ։
Խորհուրդ է տրվում թերմալ լողավազանում մնալ ոչ ավելի, քան 5 րոպե՝ կատարելով ընդմիջումներ:
Ժայռերով հարուստ քաղաքում չեն հասցնի ձանձրանալ էքստրիմի սիրահարները։ Մագլցումը կատարվում է մշակված ժայռամագլցման ուղիներով, համապատասխան գույքով և հանդերձանքով: Ժայռի ընտրությունը ևս կատարվում է հատուկ մասնագետների կողմից՝ կախված քարի տեսակից և բարդության աստիճանից։  Տեղացիներն ու տուրիստներն առավել նախընտրում են մագլցել Սուրբ Փոկասի ժայռախումբը՝ սերտիֆիկացված մասնագետների ուղեկցությամբ և պատասխանատվությամբ։
Քաղաքի առավել մարդաշատ վայրերից է  «Ջրահարսի վարսեր» կոչվող ջրվեժը, որի անվան հետ կապված հետաքրքիր լեգենդ են պատմում իշխանի դստեր ու աղքատ տղայի սիրո պատմության մասին:  Ըստ ավանդության՝ իշխանը դեմ էր դստեր և աղքատ տղայի միությանը, իսկ աղջիկն իր երկար ծամերն օգտագործելով տղային օգնում է ամրոց բարձրանալ։ Երբ հայրը տեսնում է դա, անիծում է,  դուստրը քար է դառնում, իսկ վարսերը ժայռից թափվում են ցած։
Այստեղ մի հուշարձան էլ կա, որի մասին լեգենդ են պատմում։ Բախտի կամ Երջանկության կամարը ներառված է ԲՆ բնության պետական հուշարձանների ցանկում։ Ասում են՝ կամարի տակով անցնելիս եթե երազանք պահես, այն կիրականանա։
Անցնող օգոստոսը Ջերմուկում հայտարարված է մշակութային ամիս։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի Ջերմուկի մասնաճյուղում, որը հիմնադրվել է 1972 թվականին,  մշտական ցուցադրության է ներկայացված 1920-1990 թթ. ստեղծված շուրջ 100 գեղանկար և քանդակ։ Այցելուները կարող են տեսնել հայ նշանավոր գեղանկարիչների՝ Մ. Սարյանի, Վ. Գայֆեճյանի, Հ. Կալենցի, Հ. Հակոբյանի, Մ. Պետրոսյանի և այլոց աշխատանքները:
««Ջերմուկի զբոսաշրջության գրավչությունը մշակույթի ներքո» ծրագրի շրջանակում կազմակերպվում են երեկոյան բացօթյա համերգներ, կավագործության ու նկարչության վարպետաց դասեր։ Այստեղ մշակութային միջոցառումները կամփոփվեն օգոստոսի 27-ին: Մինչ այդ նախատեսվում է նաև քաղաքի արխիվային նյութերի, հատակագծերի, լուսանկարների բացառիկ ցուցադրություն՝ Հայաստանի ազգային արխիվի հետ համատեղ:

От скалолазания, прыжков с парашютом до пассивного отдыха: ванны с минеральной водой, ингаляции, соляная комната, ароматерапия, торфяная терапия, свежий воздух, прохладная погода, лиственные деревья, чистые улицы, различные культурные мероприятия. Здесь есть всё, что горный город предлагает местным и иностранным туристам.
После войны прошлого года в гостеприимном Джермуке сократился поток туристов. Местные жители были опечалены этим фактом, но не унывают, задумываются о новых увлечениях для туристов. Около 70-80% населения города занято в сфере обслуживания, уменьшение количества туристов сказывается на бюджете каждой семьи.
В рамках медиатура, нацеленного на развитие Джермука, главный администратор одного из санаториев Кристине Иванян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что за первое полугодие город посетили в основном соотечественники, а во вторую половину – иностранные гости, среди которых туристы из России.
«В прошлом году занятость гостиниц была 100%-й, а сейчас на уровне 50-60%», – отметила она, подчеркнув, что значительно снизилось число армян, которые выбирают Джермук в качестве направления для отдыха.
В этом году хозяйствующие субъекты снизили цену на гостиницы примерно на 10-15%, при этом сохранив качество всех предоставляемых услуг.
Санатории и гостиничные комплексы, действующие в Джермуке, предлагают широкий выбор лечебных процедур. Работающие в лечебных комплексах врачи назначают процедуры каждому отдыхающему на основании жалоб, а при необходимости и на основании результатов исследований.
«Организовывают минеральные ванны с учетом хода заболевания, общего состояния пациента и других сопровождающих заболеваний», – отметила главный врач одного из санаториев Асмик Саркисян.
Прибывший из Италии по совету подруги Доминико впечатлен свежим воздухом и лечебными водами. До прибытия в Джермук он любовался другими достопримечательностями Армении.
«После первой ингаляции минеральной водой я чувствую положительные изменения», – сказал он в беседе с журналистами.
Итальянец дважды в день посещает галерею минеральной воды.
Минеральная вода 30-55 градусов принимается по назначению врача.
Например, вода с температурой 30 градусов показана при проблемах с пищеварением, вода с более высокой температурой – при проблемах с дыхательными путями. Врачи говорят, что важен даже способ питья.
Гости также могут принять ванну с минеральной водой на природе. До природного гейзера, как утверждают местные жители, можно добраться только на транспортных средствах с высокими колесами. Чтобы добраться до природного джакузи, потребуется 30 минут и 25 тысяч драмов.
В термальном бассейне рекомендуется находиться не более 5 минут, делая перерывы.
Любителям экстрима не придется скучать в богатом скалами городе. Восхождения совершаются по разработанным альпинистским маршрутам, с соответствующим снаряжением. Выбор скалы также производится со стороны специалиста, в зависимости от вида камня и степени сложности.
Одним из самых многолюдных мест в городе является водопад под названием «Локоны русалки», местные жители рассказывают интересную легенду об истории любви дочери короля и бедного мальчика. По преданию, девушка бросала веревку в ущелье, и ее возлюбленный поднимался по веревке в замок. Однажды отец увидел это и проклял дочь, сказав, что в следующий раз дочь превратится в камень, а волосы – в водопад.
Там есть ещё один памятник, о которой также слагают легенды. Это Арка счастья – включена в список государственных памятников министерства охраны природы. Говорят, если пройти под аркой и загадать желание, то оно обязательно исполнится.
Август объявлен в Джермуке месяцем культуры.
В Картинной галерее города Джермука – одного из филиалов Национальной галереи Армении, была основана в 1972 году, находится постоянная экспозиция произведений 1920-1990 годов., в частности, около 100 картин и скульптур. Посетители могут увидеть работы известных армянских художников.
В рамках программы по развитию туризма в Джермуке организуются концерты на открытом воздухе, мастер-классы по гончарному делу и росписи. Культурные мероприятия пройдут 27 августа.